رفتن به محتوای اصلی
آشنایی با بازاریابی ویروسی

آشنایی با بازاریابی ویروسی

آشنایی با بازاریابی ویروسی

در این مطلب قصد داریم شما را با روشی دیگر از بازاریابی با نام بازاریابی ویروسی آشنا نماییم پس با ما همراه شوید . بازاریابی ویروسی در واقع روشی را تشریح می‌کند که هر فرد، پیام بازاریابی شما و کسب و کارتان را به افراد بعدی برساند و یک هرم تشکیل شود.

با این روش در واقع پیام بازاریابی شما به شکل ویروسی بین کاربران پخش می‌شود. با این‌ کار پتانسیل زیادی در بالا رفتن تعداد مشتریان شما ایجاد می‌شود و تاثیر ملموس آن را پس از مدت کوتاه خواهید دید. البته برای بهترین نتیجه طبیعتا باید صبر داشته باشید. درست مثل ویروس‌ها و با همین استراتژی شما می‌توانید از افزایش چند برابری مخاطبان خود استفاده کنید تا پیام خود را به هزاران و یا حتی میلیون‌ها نفر دیگر برسانید.

خارج از اینترنت این روش با نام‌هایی مثل «نتورک مارکتینگ»، «بازاریابی دهان به دهان» و چیزهایی از این دست شناخته می‌شود اما در دنیای اینترنت همه چیز تغییر می‌کند و نام این روش نیز «بازاریابی ویروسی» یا “Viral Marketing” است.

اگرچه تاکنون تعدادی از بزرگان صنعت بازاریابی سعی در تغییر این نام داشته‌اند اما به نظر می‌رسد «بازاریابی ویروسی» اسمی است که قصد تغییر ندارد.

باید قبول کنیم که روش های مختلفی برای اجرای یک استراتژی موفق بازاریابی ویروسی وجود دارد که برتری برخی از آنها به بقیه کاملا مشهود است. مثال Hotmail نشان دهنده یک استراتژی ساده در اجرای بازاریابی ویروسی بود که البته نتیجه موفقی هم داشت اما آیا امروزه بازاریابی ویروسی را باید همینطوری اجرا کنیم؟ در ادامه ۶ المان برای اجرای بازاریابی ویروسی به شما معرفی خواهیم کرد. به یاد داشته باشید که کمپین بازاریابی ویروسی شما لازم نیست همه المان‌های زیر را در برگیرد اما می‌توان با ترکیب چندتایی از آنها، یک کمپین بازاریابی موفق ایجاد کرد.

مثال Hotmail

یک مثال کلاسیک و مشهور از بازاریابی ویروسی در اینترنت را می‌توان سرویس ایمیل هات میل نامید که این سرویس یکی از اولین‌ سرویس‌های Web-Based ایمیلی بود و استراتژی تبلیغات آن‌ها به این ترتیب بود :

  • اهدای رایگان ایمیل آدرس و سرویس‌های ایمیلی
  • گذاشتن یک تگ ساده در پایان هر ایمیلی که به رایگان ارسال می‌شود .
  • سپس منتظر می‌مانیم تا کاربران به یکدیگر ایمیل رایگان ارسال کنند.
  • سپس عده‌ای این ایمیل‌ها و تگ ساده‌ای که در پایان هر ایمیل وجود دارد را می‌بینند.
  • حال آنها نیز برای ساخت ایمیل هات‌میل ثبت نام می‌کنند.
  • سپس گروه جدیدی که به عضویت Hotmail درآمده‌اند نیز از این ایمیل استفاده کرده و برای دوستان و آشنایان خود ایمیل می‌فرستند و این چرخه تکرار می‌شود.

این روش درست مثل یک موج کوچک شروع شد و رفته رفته بزرگتر شد و در نهایت سرویس Hotmail به یکی از معروف‌ترین و کاربردی‌ترین سرویس‌های ایمیل تبدیل شد. درواقع مایکروسافت توانست یک استراتژی عالی برای بازاریابی ویروسی هات‌ میل طراحی کند و باید اعتراف کنیم نتیجه آن نیز مثبت بوده است.

آشنایی با بازاریابی ویروسی

آشنایی با بازاریابی ویروسی  آشنایی با بازاریابی ویروسی  آشنایی با بازاریابی ویروسی  آشنایی با بازاریابی ویروسی  آشنایی با بازاریابی ویروسی  آشنایی با بازاریابی ویروسی   آشنایی با بازاریابی ویروسی آشنایی با بازاریابی ویروسی آشنایی با بازاریابی ویروسی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا