رفتن به محتوای اصلی
آشنایی با قانون پارکینسون در مدیریت

آشنایی با قانون پارکینسون در مدیریت

آشنایی با قانون پارکینسون در مدیریت

پاركينسون نام يك قانون مهم در روانشناسي و مديريت است که در سال در سال ۱۹۸۵ توسط سی نورتکوت پارکینسون (Cyril Northcote Parkinson) نویسنده و مورخ انگلیسی مطرح شد.

پارکینسون در مقاله ای اشاره می کند که تعداد کارمندان یک نظام بوروکراسی سالانه ۵ تا ۷ درصد افزایش پیدا می کند بدون اینکه میزان کار آن سازمان افزایش پیدا کند بد نیست بدانید بين قانون پارکينسون و بيماري پارکينسون هیچ ارتباطي وجود ندارد اگر چه هر دوي اين ها به افتخار کاشف های آنها نام گذاري شده اند.

اصل پارکینسون چاهی را که اغلب مردم در ان می افتند نشان می دهد و این مسئله علت نگرانی های مالی ، سر خوردگی ها و بدهی ها است و فقط در صورتی می توانید صرفه جویی کنید و از دیگران جلو بیفتید که بتوانید در برابر وسوسه شدید مصرف تمام و کمال در آمدتان مقاومت کنید.

فرق ثروتمندان با فقرا در این است که ثروتمندان همه پول شان را سرمایه گذاری می کنند و بقیه را خرج می کنند ولی فقرا همه پول شان را خرج می کنند و بقیه را سرمایه گذاری می کنند.

قانون پارکینسون به این معنی است که اگر برای تکمیل یک کار دو ساعته به خودتان یک هفته زمان بدهید در این صورت ( از نظر روانشناسی ) پیچیدگی آن کار بیشتر و به کار وحشت آوری تبدیل خواهد شد تا آن هفته را پر کند.

این کار ممکن است زمان اضافه را نه تنها با کار بیشتر بلکه با استرس و اضطراب بیشتر در مورد اجبار برای انجام دادن آن پر کند با اختصاص زمان مناسب به یک کار زمان بیشتری را به دست می‌آوریم و پیچیدگی کار کاهش پیدا خواهد کرد.

اين قانون مي گويد معمولا افراد تمايل دارند كاري كه به آن ها محول شده را تا پايان تاريخي كه از قبل برای انجام آن تعيين شده به تعويق بي اندازند. این بدان معنی است که مثلا اگر شما یک هفته برای انجام یک فعالیت ۲ روزه زمان بدهید ( از لحاظ روانی ) پیچیدگی و سختی این فعالیت به میزانی که یک هفته تمام وقت شما را پر کند افزایش می یابد .

اگر چه ممکن است در زمان اضافی در نظر گرفته شده بجز تحمل فشار و استرس ناشی از انجام آن کار، هیچ کار اضافه دیگری انجام نشود بنابر این با تخصیص دادن زمان مناسب برای انجام هر فعالیت هم زمان بیشتری به دست می آوریم هم از لحاظ روانی پیچیدگی ها و دشواری ها و استرس های ناشی از آن را می کاهیم.

آشنایی با قانون پارکینسون در مدیریت

آشنایی با قانون پارکینسون در مدیریت  آشنایی با قانون پارکینسون در مدیریت  آشنایی با قانون پارکینسون در مدیریت  آشنایی با قانون پارکینسون در مدیریت  آشنایی با قانون پارکینسون در مدیریت  آشنایی با قانون پارکینسون در مدیریت  آشنایی با قانون پارکینسون در مدیریت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا