رفتن به محتوای اصلی
چگونگی نوشتن یک بیزینس پلن

چگونگی نوشتن یک بیزینس پلن

چگونگی نوشتن یک بیزینس پلن

طرح توجیهی کسب و کار یا همان بیزینس پلن یک گام مهم برای شروع کسب و کار برای بسیاری از صاحبان کسب و کارهای کوچک است به ویژه کسانی که ایده های خود را می خواهند به سرمایه گذاران و یا موسسات اعتباری برای تامین بودجه ارائه می دهند. طرح کسب و کار به دلیل گستردگی اطلاعاتی که باید دربرگیرد، یکی از بخش های سنگین و پر حجم شروع یک کسب و کار است.

در اینجا یک راهنمای جامع و ساده برای طرح توجیهی کسب و کار ارائه کرده ایم که به شما در رابطه با بخش های مختلف یک طرح توجیهی کسب و کار کمک کرده و به شما نشان می دهد که این مراحل به چه ترتیبی انجام می شوند.

هر یک از بخش هایی که در ادامه ذکر می شود شامل توضیحات و بررسی هاییست که در مورد آن بخش باید بدانید و برای هر بخش مثالی و نکاتی راجع به نحوه نوشتن ان بخش از طرح کسب و کار به طوری که موثر تر باشد به شما ارائه خواهد داد.

خلاصه اجرایی :

خلاصه اجرایی اولین بخش از یک طرح توجیهی کسب و کار است که به طور معمول در پایان کار ( آخر از همه) نوشته می شود. در این بخش شما خلاصه یا چکیده ای از سایر بخش های طرح کسب و کار خود را بیان می کنید.

به علاوه اینکه اطلاعات پایه در مورد کسب و کارتان مانند نام و محل کسب و کارتان شرح کارتان ، محصولات یا خدماتتان تیم مدیریت شما و بیانیه ماموریتتان را شامل می شود.

توصیف شرکت :

بخش توصیف شرکت در طرح توجیهی کسب و کار شما، معمولا بخش دوم است که بعد از خلاصه اجرائی می آید در این بخش جزئیات حیاتی در مورد شرکت شما از قبیل این که شرکت شما در کجا قرار گرفته است بزرگی شرکت شما، در حال حاضر چه کاری انجام می دهید و به دنبال دستیابی به چه چیزی هستید بایستی بیان گردد.

این بخش همچنین چشم انداز و مسیر شرکت شرح داده می شود بنابراین وام دهندگان بالقوه و شرکا می توانند درک دقیقی از اینکه شما چه کسی هستید و چه کاری انجام می دهید پیدا کنند.

محصولات یا خدمات :

بخش محصولات یا خدمات طرح کسب و کار شما باید به وضوح محصولات – خدماتی که به فروش می رسانید را با تأکید بر ارزشی که به مشتریان ارائه می دهد، توضیح دهد این بخش همچنین شامل اطلاعات قیمت گذاری مقایسه محصول با محصولات یا خدمات مشابه در بازار و طرح های پیشنهادی آینده خواهد بود.

تحلیل بازار :

بخش تجزیه و تحلیل بازار طرح کسب و کار شما پس از بخش محصولات و خدمات می آید این بخش بایستی یک نمای کلی از اطلاعات صنعت مورد نظر شما که تمایل دارید در آن، محصول یا خدمات خود را بفروشید، ارائه دهد از جمله آمار برای حمایت از ادعاهای خود. این بخش همچنین شامل اطلاعات مربوط به صنعت، بازار هدف و رقابت است.

 

استراتژی بازاریابی :

بخش استراتژی بازاریابی طرح کسب و کار شما مبتنی بر بخش تحلیل بازار است این بخش بازار کسب و کار شما را تعریف خواهد کرد شما باید در این بخش نحوه قیمت تبلیغ و فروش محصول یا خدمات خود را مشخص کنید.

خلاصه مدیریت :

بخش خلاصه مدیریت طرح کسب و کار شما توصیف می کند که چگونه کسب و کار شما شکل گرفته (ساختار شرکت) است این بخش معرفی می کند که شرکت شامل چه کسانی است، منابع خارجی را شرح داده و نحوه مدیریت کسب و کار را توضیح می دهد.

تحلیل مالی :

بخش تجزیه و تحلیل مالی طرح کسب و کار شما می بایست شامل جزئیات مالی کسب و کار شما در حال حاضر، نیازهای مالی برای رشد آینده و همچنین برآورد هزینه های عملیاتی آتی شما باشد.

ضمیمه ها و اطلاعات پشتیبانی :

ضمیمه طرح کسب و کار شما حاوی اطلاعاتی است که از بیانیه ها ، مفروضات و استدلال های شما در قسمت های دیگر طرح پشتیبانی می کند. این بخش ممکن است شامل نمودار ، آمار ، عکس ، مواد بازاریابی ، تحقیق و سایر اطلاعات مربوطه باشد.

 

چگونه می شود فهمید که برای محصول ما مشتری وجود دارد خیلی ساده است! از آن ها بپرسید محصولتان را به دست آن ها بدهید و ببینید آیا برای آن حاضرند مبلغی را پرداخت کنند.

اگر بازخورد آن ها مثبت بود تاییدیه بازار هدف و ماندگاری کسب و کار شما اثبات می شود در این لحظه است که باید به مشتری این اطمینان را بدهید همیشه همان محصولی که قولش را داده اید به دست او خواهید رساند.

دریافت بازخوردهای منفی ممکن است اعتماد به نفس شما را خدشه دار کند اما نظر منفی دقیقا همان چیزی ست که نیاز داشتید بشنوید اگر مشتریان با محصول شما میانه ی خیلی خوبی ندارند، نظراتشان را جمع آوری کنید و محصول خود را با توجه به آن نظرات بهبود دهید.

البته بهتر است در میان نظرات آن ها دنبال الگو باشید یعنی اگر یک شخص با ویژگی خاصی از محصول شما میانه خوبی نداشت آن را سریعا تغییر ندهید. اما اگر نکته به خصوصی را از چندین نفر دریافت می کنید باید به دنبال حل مشکل بروید.

اگرچه شاید دریافت بازخورد مردم به نظرتان کار ساده ای بیاید اما کارآفرینان زیادی وجود دارند که قادر به انجام این کار نبوده اند هر چه سریع تر بتوانید نیازهای مشتریان را شناسایی کنید، سریع تر به پول می رسید.

 

برای معتبر ساختن محصول و نمایش آن به تعدادی از مشتریان در یک مکان، حضور در یک نمایشگاه تجاری ضروری است این کار به شما فرصت ارزشمند دیدار چهره به چهره با مشتری را می دهد و می توانید از این طریق به ایرادات دیگر محصولتان پی ببرید.

اگرچه ممکن است کمی هزینه بر باشد اما ارزش این را دارد که برای خرید یک غرفه چند میلیون تومان هزینه کنید اینگونه می توانید تایید کنید محصولی را که در حال تولید است مشتری ها واقعا می خرند! نمایشگاه های تجاری هم چنین مشتری های جدید و دارای پتانسیل و فرصت ارتباطات صنعتی را برای شما فراهم می کند.

چگونگی نوشتن یک بیزینس پلن

چگونگی نوشتن یک بیزینس پلن   چگونگی نوشتن یک بیزینس پلن  چگونگی نوشتن یک بیزینس پلن  چگونگی نوشتن یک بیزینس پلن  چگونگی نوشتن یک بیزینس پلن  چگونگی نوشتن یک بیزینس پلن  چگونگی نوشتن یک بیزینس پلن 
یک نظر برای این نوشته موجود است
  1. هیچ طرح مشخص و کاملی برای مراحل نوشتن یک بیزینس پلن خوب وجود ندارد ولی مراحل زیر به طور قطع در یک بیزینس پلن خوب وجود دارند. زمانی که شروع به نوشتن طرح تان کردید، به یاد داشته باشید که باید بر روی کیفیت تمرکز کنید نه کمیت. یک بیزینس پلن باکیفیت، شانس بالایی برای دریافت سرمایه خواهد داشت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا