رفتن به محتوای اصلی
آشنایی با برندینگ صوتی

آشنایی با برندینگ صوتی

آشنایی با برندینگ صوتی

در دنیای مملو ازشرکت ها ایده ها و محصولات برندینگ نقش بسیار مهمی را بازی می کند افرادی که هنوز سازمان شما را نمی شناسند به ندرت وقتشان را به شما اختصاص می دهند،

بنابراین همه عناصر برندسازی شما باید برای جلب توجه مخاطبان به کار گرفته شوند اگرچه اغلب بازاریاب ها از برندینگ بصری با استفاده از تصاویر رنگ ها، لوگوها و… به اندازه برندینگ مبتنی بر کلمات آگاه هستند.

اما تعداد خیلی کمی از آنها می دانند که می توان صداها و موزیک هایی برای شرکت ساخت که کاملا با خصوصیات برند هماهنگی داشته باشد و در واقع به المان و شاخص برند تبدیل شود و به این صورت برندینگ صوتی هم به بخشی از برندسازی شرکت تبدیل شود.

سازمان ها اغلب از صدا و موزیک در امور بازاریابی خود استفاده می کنند مثلا برای معرفی پادکست، فیلم های ویدئویی کسب و کار، تبلیغات تلویزیونی و رادیویی، حضور در نمایشگاه ها و فروشگاه ها، در هنگام سخنرانی مدیرعامل به صورت موسیقی زمینه و…

بسیاری از شرکت ها، در کنار بازاریابی محتوا از عناصر صوتی کوتاه و خاطره انگیز مانند ویدئوها و پادکست ها نیز استفاده می کنند.

برخی از مشهورترین کاربردهای صوت یا آوای طبیعی برای اهداف برندسازی عبارت اند از لوگوهای صوتی (sonic logos) با استفاده از برخی نت های موسیقی ساده که خیلی زود به خاطر آورده می شوند و برای درک ماهیت یک سازمان یا یک محصول به کار می روند.

 

برخی از معروف ترین لوگوهای صوتی عبارت انداز :

رینگتون اسکایپ

زنگ شروع کار اپل

IDشبکه NBC

برندینگ صوتی (Sonic branding) شیوه ای بسیار هیجان انگیز برای معرفی هویت برند شما و به یادماندنی کردن آن است با این وجود، اغلب بازاریاب ها صدا را نادیده می گیرند یا از یک صوت تقلبی برای برندینگ خود استفاده می کنند.

در این راستا بدترین کارممکن استفاده از موسیقی پیش فرض تلفن همراه است که هیچ ارتباطی به شرکت شما ندارد و یا خرید یک موسیقی ارزان برای ویدئو که سایر شرکت ها هم از آن در کارهای خود استفاده می کنند.

برخی از بازاریاب ها حقوق استفاده از موسیقی را رعایت نمی کنند و به طور مستقیم موسیقی پاپ را سرقت نموده و برای کمپین های خود استفاده می کنند. البته مطمئناً مسئولان شرکت نیز از این که متوجه شوند بازاریاب شرکت از موسیقی غیر مجاز برای پادکست استفاده می کند، خوشحال نخواهند شد.

از آنجا که ممکن است موزیکی که استفاده می کنید تقلبی باشد بنابراین بهترین راه برای اطمینان از صحت قانونی بودن و داشتن موزیکی که کاملا با فرهنگ سازمانی و برند شما مطابق دارد این است که صدای منحصر به فرد بسازید. به عبارت دیگر سعی کنید تیمی شامل نویسنده موزیک و آهنگ ساز به خدمت بگیرید تا صوت مخصوص شما را بسازند. به این صورت می توانید از مزایای برندینگ صوتی در کسب و کار خود، بهره ببرید.

 

زمانی که سازمان ها موزیکی دارند که به طور خاص برای آنها ساخته شده است می توانند به هارمونی برند برسند. کار کردن با یک نویسنده یا یک تیم در استودیو برندینگ صوتی می تواند یک تجربه سودمند باشد اما این کار زمانی می تواند بیشترین منفعت ممکن را به همراه داشته باشد که در فرآیندهای زیر حضوری فعال داشته باشید .

اطلاعات مربوط به اهداف سازمان، تلاش های اخیر بازاریابی و برندسازی و حتی برندینگ آنلاین و آرمان های آینده را با نویسندگان موسیقی به اشتراک بگذارید. هرچه نویسنده اطلاعات بیشتری در مورد این موضوعات داشته باشد، نتیجه بهتری خواهید گرفت.

پروفایل یک مشتری عادی محصولات و خدمات خود را دراختیار نویسندگان قرار دهید. اطلاعاتی در خصوص اینکه خریداران شما چه کسانی هستند و چه چیزی را از شما خریداری می کنند.

لیستی از ویژگی های یک یا دو کلمه ای برند خود تهیه کنید و در اختیار نویسنده موزیک قرار دهید.

تمام روش ها و موقعیت ­هایی که قرار است موسیقی را در آنها مورد استفاده قرار گیرد را در نظر بگیرید و به نویسنده اطلاع دهید.آیا آهنگ فقط به عنوان آهنگ پیش زمینه در یک مجموعه ویدئویی استفاده خواهد شد و آیا مقدمه ای برای پادکست و برنامه صوتی شما خواهد بود.

اغلب سازمان ها کارکردهای متعددی دارند و موسیقی را با مقاصد مختلفی استفاده می کنند بنابراین یک نویسنده موسیقی خوب صدا و موسیقی را در بازه­ های زمانی متنوع می سازد از 15 ثانیه تا چندین دقیقه.

باید بتوانید بعد از اینکه آهنگ چندین مرحله مورد بازنگری قرار گرفت، از آن بازخورد بگیرید این فرآیند را جدی بگیرید. به دقت به موسیقی ساخته شده گوش کنید. آیا رویکرد کلی موسیقی را می پسندید ابزارهای انتخاب شده و سرعت آهنگ را چطور اگر همه چیز به خوبی انجام شده باشد موزیک برای برند شما مناسب خواهد بود.

اطمینان حاصل کنید که نویسنده حق مالکیت در موسیقی را برای شما در نظر گرفته باشد به این صورت می توانید به هر شکلی که دوست دارید از آن استفاده کنید و زمانی که موسیقی خود را از سازنده دریافت کردید، در برندسازی صوتی شرکت از آن استفاده کنید.

راه اندازی یک لوگوی صوتی یا آهنگ اصلی می تواند به طور شگفت انگیزی مقرون به صرفه باشد .زیرا می توان آن را با هر سطحی از بودجه بازاریابی انجام داد. موسیقی های سفارشی فرصت بزرگی برای ایجاد یک پیشنهاد به یاد ماندنی فراهم می کنند زیرا امروزه تعداد کمی از کارآفرینان و بازاریاب ها از برندینگ صوتی استفاده می کنند.

آشنایی با برندینگ صوتی

آشنایی با برندینگ صوتی  آشنایی با برندینگ صوتی  آشنایی با برندینگ صوتی  آشنایی با برندینگ صوتی  آشنایی با برندینگ صوتی  آشنایی با برندینگ صوتی آشنایی با برندینگ صوتی  آشنایی با برندینگ صوتی  آشنایی با برندینگ صوتی 
Web Master

برای این نوشته 0 نظر ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برگشت به بالا