رفتن به محتوای اصلی

نکات مهم در متقاعد سازی مشتری

چگونه افراد را متقاعد کنیم؟

اصول متقاعد سازی افراد کار بسیار مهمی است. پس با خواندن این مقاله متوجه نکات بسیار مهمی خواهید شد.

این که آیا شما رئیس خود را برای تأمین بودجه پروژه خود بتوانید راضی کنید این یک توانایی متقاعد سازی است.اقناع کردن مهارتی است که برای موفقیت شما در زندگی مؤثر است.

افراد متقاعد کننده توانایی عجیبی دارند که شما را به سمت فکر کردن متمایل سازند. اسلحه مخفی آنها شبیه قابلیت است. آنها شما را بیشتر از ایده هایشان دوست می دارند. آنها شما را مجبور می کنند که آنها را دوست داشته باشید.

در اینجا 15 ترفند تجاری را که افراد فوق العاده متقاعد کننده به نفع خود استفاده می کنند آورده شده است.

1- آنها مخاطبان خود را می شناسند.

افراد متقاعدکننده ظاهر و درون مخاطبان خود را  می شناسند و با این دانش به زبان مخاطبان خود صحبت می کنند. آنها تشخیص می دهند که با فرد خجالتی آرام صحبت کنند و با فرد پرانرژی هیجانی تعامل می کنند.رعایت این نکات  باعث تقویت قدرت شما می شود ، همه متفاوت هستند و در یاد ماندن   این ظرافت ها خیلی طول می کشد تا آنها بتوانند نظر شما را بشنوند.

2- آنها ارتباط برقرار می کنند

مردم خیلی بیشتر از اینكه احساس كنند كه شما چه نوع فردی هستید ، به آنچه به آنها می گویید گوش می دهند. در یک مصاحبه ، از دانشجویان استنفورد خواسته شد که در کلاس با یکدیگر به توافق برسند. بدون اطلاع از هم، 55٪ از دانش آموزان با موفقیت به توافق رسیده اند. با این حال ، هنگامی که دانش آموزان خواسته شده بودند قبل از تلاش برای دستیابی به توافق ، خود را معرفی کنند و تجربه های خود در زندگی را  به اشتراک بگذارند ، 90٪ از دانشجویان این کار را با موفقیت انجام دادند.

نکته اصلی در اینجا جلوگیری از گرفتار شدن بیش از حد در بخش عقب و چهارم بحث است. شخصی که با او صحبت می کنید یک شخص است ، نه حریف یا یک هدف. مهم نیست که استدلال شما چقدر قانع کننده باشد ، اگر نتوانید در مورد مسائل شخصی گفتگو کنید و رابطه دوستانه برقرار کنید، او به هر آنچه بگویید شک خواهد کرد.

3- آنها به طرف مقابل فشار نمی آورند

افراد متقاعد کننده عقاید خود را محکم و با اعتماد به نفس، بدون اینکه تهاجمی یا تحت فشار باشد ، بیان می کنند. افراد سخت گیر  بزرگ ترین پایان دهندگان هستند. رویکرد چهره شما چهره برگشتی گیرنده را منعکس می کند و خیلی سریع به دنبال فرار از مکالمه می شوند. افراد متقاعد کننده زیاد درخواست نمی کنند ، و به شدت موضع گیری خود را مطرح نمی کنند ، زیرا می دانند ظرافت چیزی است که در درازمدت برنده می شود. اگر تمایل دارید که به همان اندازه تاثیرگذار شوید ، روی اعتماد به نفس اما آرامش خود کار کنید. بی تاب و بیش از حد پایدار نباشید. بدانید که اگر ایده شما واقعاً خوب باشد ، اگر به آنها زمان بدهید ، مردم ایده شما را پیدا می کنند. اگر این کار را نکنید ، آنها به هیچ وجه گیر نمی آورند.

4- آنها ترسو نیستند

از طرف دیگر ، ارائه ایده هایتان به عنوان سؤال  به نظر می رسد که آنها نیاز به تأیید دارند ، باعث می شود که آنها ناقص و غیرقابل اطمینان باشند. اگرخجالتی هستید ایده های خود به عنوان بیانیه و حقایق جالب بیان کنید تا طرف مقابل آن را مورد انتقاد قرار دهد. همچنین مقدمات را از سخنرانی خود حذف کنید. وقتی می خواهید متقاعد کننده باشید ، جایی برای “من فکر می کنم” یا “این ممکن است که ” وجود ندارد.

5- آنها از زبان بدن مثبت استفاده می کنند

اصول متقاعد سازی افراد
اصول متقاعد سازی

با آگاهی از حرکات ، عبارات و لحن صدا (و اطمینان از مثبت بودن آنها) افراد را با خود همراه کنید  تا در جریان استدلال های شما قرار بگیرند. استفاده از صدای پرشور ، آزادکردن دست ها ، حفظ تماس چشمی و تکیه به سمت شخصی که در حال صحبت است همه اشکال از زبان بدن مثبت است که افراد متقاعد کننده برای جذب مخاطب استفاده می کنند.. زبان بدن مثبت مخاطب شما را درگیر می کند و آنها را متقاعد می کند گفتن مجدد معتبر است. وقتی صحبت از اقناع می شود، حرفتان را چطور میزنید خیلی مهم تر از آنچه که می گویید است.

6- آنها واضح و مختصر صحبت می کنند

افراد متقاعد کننده قادر به برقراری ارتباط سریع و واضح در ایده های خود هستند. وقتی درباره حرف هایتان قاطعانه عمل کرده اید، توضیح دادن آن برای کسانی که درک نمی کنند بسیار جالب و آسان است. یک استراتژی خوب در اینجا این است که موضوع خود را آنقدر خوب بشناسید که بتوانید آن را برای کودک توضیح دهید. اگر می توانید خود را به طور مؤثر برای شخصی توضیح دهید که پیش زمینه ای در این زمینه نداشته باشد، مطمئناً می توانید با کسی که این کار را انجام می دهد، اقدامی اقناعی کنید.

7- آنها اصیل هستند

اصیل و صادق بودن برای اقناع  ضروری است. هیچ کس فرد جعلی را دوست ندارد. مردم به سمت افراد واقعی گرایش می یابند زیرا می دانند که می توانند به آنها اعتماد کنند. باور داشتن کسی وقتی که نمی دانید واقعاً چه کسانی هستند و واقعاً چه احساسی دارند، دشوار است .

افراد متقاعد کننده می دانند که چه کسانی هستند. آنها به اندازه کافی اطمینان دارند که خودشان باشند. با تمرکز بر روی آنچه شما را ناراحت می کند وآنچه که شما را خوشحال می کند ، به فردی بسیار جالب تر و متقاعد کننده تبدیل می شوید تا اینکه  برای تسلط روی مردم ،سعی کنید شخصی باشید که بقیه می خواهند باشید.

8- آنها دیدگاه شما را تأیید می کنند

یک تاکتیک بسیار قدرتمند ترغیب کردن ،این است که نظرشان را تایید کنید. بپذیرید که استدلال شما کامل نیست. این نشان می دهد که شما به جای اینکه سرسختانه به هدف خود بپیچید ، می توانید  با ذهن باز و حاضر اشکالات خود را رفع کنید. شما می خواهید مخاطبان خود بدانند که شما به بهترین دلایل آنها علاقه دارید. سعی کنید از عباراتی مانند “من درک می کنم که از کجا آمده اید” و “این حس زیادی را به وجود می آورد” استفاده کنید.

این نشان می دهد که شما به طور جدی به آنچه می گویند گوش می دهید و شما فقط عقاید خود را به آنها تحمیل نمی کنید. افراد متقاعد کننده به دیگران اجازه می دهند که از عقاید خود برخوردار باشند و با این عقاید معتبر رفتار می کنند. آنها این کار را انجام می دهند ، زیرا این امر احترام را نشان می دهد و این باعث می شود که شخص دیگر نظر خود را در نظر بگیرد.

9- آنها سؤالات خوبی می پرسند

اصول متقاعد سازی
اصول متقاعد سازی

بزرگترین اشتباهی که مردم هنگام گوش دادن به آنها مرتکب می شوند ، عدم شنیدن سخنان گفته شده است زیرا آنها روی آنچه که بعدا می خواهند بگویند متمرکز می شوند یا اینکه شخص دیگری چه می گوید روی آنها تأثیر می گذارد. کلمات با صدای بلند و واضح در می آیند ، اما معنی از بین می رود. یک روش ساده برای جلوگیری از این کار ، سؤال کردن زیاد است. مردم دوست دارند بدانند که شما در حال گوش دادن هستید ، وبعضی اوقات یک سوال روشن،به سادگی نشان می دهد که نه تنها گوش می کنید بلکه به آنچه می گویند اهمیت می دهید. تعجب زده می شوید وقتی می بینید که چقدر احترام و قدردانی را با سؤال پرسیدن کسب کرده اید.

10- آنها یک تصویر را ترسیم می کنند

تحقیقات نشان می دهد که افراد به مراتب بیشتر در مورد چیزهایی که تصویری  را در زندگی  زنده می کنند ، ترغیب می شوند. افراد متقاعد کننده با استفاده از تصاویر بصری قدرتمند در این امر سرمایه گذاری می کنند. وقتی تصاویر واقعی در دسترس یا مناسب نباشند ، این افراد داستانهای واضحی را بیان می کنند که زندگی را در ایده های خود سوق می دهد. داستانهای خوب تصاویری را در ذهن گیرندگان ایجاد می کنند که به راحتی قابل ارتباط هستند و فراموش کردن آنها دشوار است.

11- آنها در ابتدا از خود اثر محکمی می گذارند

تحقیقات نشان می دهد که بیشتر افراد در هفت ثانیه اول ملاقات با شما تصمیم می گیرند که آیا شما را دوست دارند یا نه. آنها سپس بقیه مکالمه را در داخل می گذرانند تا واکنش اولیه خود را توجیه کنند. این ممکن است وحشتناک به نظر برسد ، اما با دانستن این موضوع می توانید از این مزیت بهره مند شوید تا در قابلیت دوست داشتن و توانایی ترغیب خود سودهای کلانی کسب کنید. برداشت اول نزدیک به زبان مثبت بدن است. محکم ایستادن، ثابت نگه داشتن لرزش دست ، لبخند زدن و باز کردن شانه های شما به شخصی که با او صحبت می کنید کمک خواهد کرد که اطمینان ایجاد کند شما در ابتدا اثر خوبی در طرف داشته اید و حس خوبی منتقل کرده اید.

12- آنها می دانند چه زمانی باید عقب نشینی کنند

فوریت یک تهدید مستقیم برای ترغیب است ، بنابراین به آرامی قدم بگذارید. هنگامی که شما سعی می کنید مردم را فوراً وادار به توافق کنید ، مطالعات نشان می دهد که در واقع بیشتر احتمال دارد که در برابر نظر اصلی خود بایستند. بی تاب بودن شما باعث می شود که آنها به نفع خودشان عمل کنند یا با استدلال های شما مخالفت کنند. اگر موقعیت شما بالا است ، نباید از این از موضع خود عقب بکشید،بترسید که در آن غرق شوید. گاهی ایده های خوب به سختی فورا به نتیجه می رسند وزمان کوتاه، به راهی طولانی تبدیل شود.

13-  به آنها با اسم خودشان سلام می کنند

نام شما یک بخش اساسی از هویت شما است و وقتی افراد از آن استفاده می کنند خیلی فوق العاده است. افراد متقاعد کننده مطمئن می شوند که هر بار مردم را می بینند ، از اسامی خودشان استفاده می کنند. شما فقط هنگام سلام کردن  از نام آنها استفاده نمی کنید. تحقیقات نشان می دهد که افراد احساس می کنند معتبر هستند وقتی شخصی که با آنها صحبت می کند با نام خود به آنها مراجعه کند.

اگر چهره افراد خوب در خاطرتان می ماند اما اسامی به یادتان نمی ماند ، از آن لذت ببرید. به یاد آوردن نام افراد یک تمرین مغزی باشید. وقتی با کسی ملاقات کردید ، از اینکه بار دیگر آن را فراموش کردید ، دوباره نامش را نپرسید دقیقا بعد از اینکه یکبار نامش را شنیدید. اگر می خواهید دفعه بعد که فرد را دیدید نام آن را به یاد داشته باشید باید به روشی اسمش را راحت به ذهنتان بسپرید.

14- آنها شادی بخش هستند

مردم متقاعد کننده هرگز برای از دست دادن جنگ نبرد را پیروز نمی شوند. آنها می دانند که چگونه و چه موقع باید در جای خود بایستند ، اما با این وجود دائما قربانی می کنند که برسند. آنها همیشه تسلیم می شوند ، زمین می گیرند و کارهایی را برای افراد دیگر انجام می دهند که آنها را خوشحال می کند. افراد متقاعدکننده این کار را انجام می دهند زیرا می دانند در درازمدت این برنده شدن مردم است. آنها می دانند که کارشان ،بهتر از این که “درست” باشد موفق آمیز است.

15- آنها لبخند می زنند

اصول متقاعد سازی
اصول متقاعد سازی

مردم به طور طبیعی (و ناخودآگاه) زبان بدن شخصی را که با آنها صحبت می کنند آینه می کنند. اگر می خواهید افراد شما را دوست داشته باشند و به شما ایمان داشته باشند ، در طول مکالمه به آنها لبخند بزنید ، و آنها ناخودآگاه به نفع شما بر می گردند و در نتیجه احساس خوبی می کنند. افراد متقاعد کننده لبخند زیادی می زنند زیرا اشتیاق واقعی به ایده های خود دارند. این تأثیر مسری بر همه کسانی که با آنها روبرو می شوند وجود دارد.

همه اش رو بذار کنار هم

افراد متقاعد کننده در خواندن و پاسخ دادن به افراد دیگر مهارت دارند. آنها به شدت به هوش هیجانی (EQ) اعتماد می کنند تا مردم را به روش تفکر خود سوق دهند. با داشتن 90٪ از نوازندگان برتر که دارای هوش هیجانی هستند ، جای تعجب ندارد که افراد متقاعد کننده برای پیشبرد این مهارت به این مهارت اعتماد کنند. این مهارت ها را به مجموعه خود اضافه کنید و در راه رسیدن به این گروه منحصر به فرد باشید.

بسیاری از کارآفرینان آنقدر نسبت به ایده جدید استارتاپ خود شور و اشتیاق دارند که نمی توانند باور کنند هیچ موجود هوشمند ، سرمایه گذار یا مشتری نمی تواند دقیقاً به همان اندازه هیجان پس از معرفی سریع واکنش نشان دهد. آنها درک نمی کنند که اغلب می توانند اعتبار خود را – و فرصت های آینده – از طریق برقراری ارتباط فقط با اشتیاق ، پاسخ دادن به یک نظر بدبینانه یا زود تسلیم شدن، از بین ببرند.

هنر دیدن دیگران برای دیدن چیزهایی که می بینید – که معمولاً به آنها ترغیب می شود – یک نکته اساسی برای کارآفرینان است و باید از روز اول تدوین ایده جدید خود مورد احترام واقع شود. شما باید شرکای مناسب را ترغیب کنید تا به آنها بپیوندند و راه حل ، سرمایه گذاران مناسب برای تأمین اعتبار آن و مشتریان مناسب برای خرید آن باشند. بازاریابی خوب فقط زیر مجموعه ای از این تلاش ها و مهارت ها است.

روانشناسی مربوط به پیروزی بر دیگران ، نسل ها مورد مطالعه و موعظه قرار گرفته است و با تغییر فرهنگ ما ، همانطور که در وب سایت Psychology Today و بسیاری دیگر آمده است ، تکامل می یابد. کارآفرینان مشتاق نیاز به مطالعه همه این موارد دارند بلکه باید از شیوه های عملی و تاکتیک های همکاران موفق و مشاوران شغلی نیز یاد بگیرند.

1) تکرار، کلید جلب توجه افراد است.

بسیاری از کارآفرینان به اشتباه تصور می کنند که اشتیاق آنها باعث می شود پیام آنها بلافاصله در بالای بار اضافی اطلاعات امروز قرار بگیرد. در حقیقت ، امروزه اکثر مردم فیلترهایی را برای نادیده گرفتن ورودی های ناخواسته ایجاد کرده اند زیرا چندین بار آن را به صورت نوشتاری و کلامی شنیده اند.

2) ارسال پیام در زمینه ای که برای گیرنده مهم است.

پیام خود را با وضعیت یا متن هر گیرنده تنظیم کنید. از اعلامیه های انتزاعی یا فنی که ممکن است مانند تلاش برای تحت تأثیر قرار دادن یا گمراه کردن مخاطب با هوش شما باشد ، خودداری کنید. به جای اصطلاحات فازی مانند استفاده آسانتر ، بهتر و سریعتر از گزاره های باارزش خاص استفاده کنید.

3) برای نشان دادن تأثیر از سناریوهای متناقض داستان استفاده کنید.

داستان ها غالباً قانع کننده تر از اظهارات ساده ی واقعیت هستند. اگر بتوانید گیرنده را مستقیماً در داستان ادغام کنید ، تأثیر بالقوه حتی بیشتر است. قدرت کنتراست یا مقایسه کناری نتایج ، یک حرکت موثر مردم از عقاید قدیمی به باورهای جدید است.

4) پیام خود را برای مطابقت با پیش زمینه گیرنده شخصی کنید.

خواه به سرمایه گذاران ، شرکا یا مشتریان نزدیک شوید ، ابتدا باید گوش دهید تا با ایده خود یک تقاطع شخصی مورد علاقه خود را پیدا کنید. اگر فرد خلاق و شهودی است ، با یک پیام منطقی و تحلیلی به آنها ضربه نزنید. اگر می توانید رابطه برقرار کنید یا ابتدا کارهای خانه انجام دهید.

اصول متقاعد سازی
اصول متقاعد سازی

5)  از دوستان و مشاوران به عنوان منبع معرفی گرم استفاده کنید.

همه مستعد گوش دادن و اعتقاد به افراد جدیدی هستند که توسط شخصی که مشترکاً آنها را می شناسند به آنها منتقل شده است ، به خصوص اگر این ارتباط تجربه یا تخصص مربوط به آن را داشته باشد. حتی اگر ترتیب برگزاری چنین جلسه ای بیشتر طول بکشد ، اعتبار و تأثیر اعتبار شما ممکن است ارزش آن را داشته باشد.

6) ایده خود را به صورت نمونه اولیه یا نسخه ی نمایشی تحقق بخشید.

مردم همیشه اعتبار بیشتری را در چیزی که می توانند لمس و احساس کنند ، در مقابل کلمات صرف و دست زدن به بازو قرار می دهند. آنچه شما از نگاه ذهنتان تجسم می کنید ، برای دیگران چندان آشکار نیست ، به ویژه سرمایه گذاران که احتمالاً تخصص شما را در حوزه کالایی که شما نمایندگی می کنید نخواهند داشت.

7) مدارک موجود در مورد علاقه و هیجان دیگران ارائه دهید.

رسانه های اجتماعی ابزاری قدرتمند برای آزمایش ایده شما با حداقل هزینه و ریسک با پتانسیل بسیار زیاد برای پخش و تقویت پیام شما برای افراد مناسب است. مدارک و شواهد از 1000 نفر که به پیام شما پاسخ مثبت می دهند ، بسیار مؤثرتر از آن است که فقط خودتان تعریف کنید.

در پایان ، قانع کننده ترین شواهد ایده عالی برای سرمایه گذاران و شرکا ، انجام کشش  تجارت است. آنها می خواهند برای افرادی که مایل و قادر به انتقال ایده به مرحله اجرایی هستند ، سرمایه گذاری و همکاری کنند. در حالت ایده آل ، این بدان معناست که یک راه حل با یک مدل تجاری اثبات شده ساخته شده است ، و مشتریان واقعی که قیمت کامل را با رضایت بالای مشتری پرداخت کرده اند.

در واقع ، همه کارآفرینان باید از ابتدا با اشتیاق به یک ایده شروع کنند. سپس بخش سخت قانع کردن دیگران مبنی بر اینکه ایده دارای همان شایستگی هایی است که شما می بینید ، متقاعد کردن دیگران برای پیوستن و حمایت از تلاش شما و ترغیب مشتریان به خرید است. به گفته برخی از متخصصان ، ترغیب مهمترین مهارت لازم برای موفقیت در تجارت است.

آیا شما با خواندن این مفاله به ضرورت یادگیری اصول متقاعد سازی برای افزایش فروش و راندمان تجارت خود پی بردید؟

حالا خبر خوب دارم براتون که (شرکت کسب و کار پیشرو) دوره ها و کارگاه های مختلفی برای  بهبود کسب و کار شما برگزاری می کند .

الان دیگه وقت از دست دادن فرصت نیست برای بهترین بودن باید اولین باشیم.

  • برای اطلاعات بیشتر درباره ی دوره های آموزشی مان با ما در ارتباط باشید.
  • شماره تماس:09191211191
Mahla Hashemi

برای این نوشته 0 نظر ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برگشت به بالا