رفتن به محتوای اصلی
بازاریابی شبکه ای

بازاریابی شبکه ای

بازاریابی شبکه ای چیست؟

بازاریابی شبکه های اجتماعی  یکی از جدیدترین و بهترین راهکارهای بازاریابی در فضای مجازی است استفاده از این روش بازاریابی ، می تواند برای شما مخاطبان بسیاری را به همراه داشته باشد و تجارت شما را در کوتاه ترین زمان زیر و رو کند.همچنین استفاده از بازاریابی شبکه های اجتماعی کمک شایانی به سئوی سایت شما می کند در این مطلب در سایت کسب و کار پیشرو چند روش موثر در بهبود شبکه های اجتماعی را به شما می گوییم.امروزه شرکت ها و بازاریابانی که در شبکه های اجتماعی فعالیت دارند سعی می کند با استفاده از روش ها ، برنامه ها و ترفندهایی با صرف هزینه فالوورهای خود را زیاد کنند و اصطلاحا لایک و فالو بخرند.البته این روش برای شروع و تحت تاثیر قرار دادن بازدیدکنندگان جدید با دیدن تعداد بالای فالوورهای شما شاید مناسب باشد ولی در بلند مدت جواب نخواهد داد.سعی کنید جامعه ی هدف خود را بشناسید و با استفاده از روش های صحیح تبلیغات و بازاریابی در شبکه های اجتماعی مخاطبان خود را افزایش دهید.

بازاریابی شبکه ای چگونه کار می کند؟

در این روش، شخص بازاریاب علاوه بر این که مستقیماً محصول را با استفاده از نمونه کالاها و خدمات به مشتری نهایی می فروشد، باید مشتریان دیگر را هم در فروش خود دخیل کند. بدر واقع باید دیگران را به تبلیغ کالای مورد نظر تشویق کنند. اساس کار بازاریابی شبکه ای، فروش و ارائه محصول توسط مشتریان راضی از محصول است. مهم ترین مسئله در بازاریابی شبکه ای، رضایت مشتری از محصول و تبلیغ دهانی و شفاهی محصول توسط مشتری است. در بازاریابی شبکه ای، برای راضی نگه داشتن همیشگی مشتریان، لازم است محصولاتی که به فروش می رسند کیفیت بالایی داشته باشند. از لحاظ تئوری، اگر یک شرکت در بازاریابی شبکه ای موفق باشد، می تواند با استفاده از رضایت مشتریان، فروش بسیار بالایی را تجربه کند.

عضوگیری و پیش روی تصاعدی

در شرکت های بازاریابی شبکه ای، هر بازاریابی که به دنبال درآمد بالا باشد، باید فروشندگان دیگری را تحت عنوان زیرمجموعه به شبکه خودش اضافه کند. به صورت تئوری، اگر هر بازاریاب دو نفر را به عنوان زیرمجموعه خودش اضافه کند و هر کدام از زیر مجموعه های او نیز دو نفر را اضافه کنند، او ۴ نفر زیرشاخه رده دوم دارد. حالا اگر همین روند ادامه پیدا کند، او ۸ نفر زیرشاخه رده سوم و ۱۶ نفر زیرشاخه رده چهارم دارد. اگر زیرشاخه ها باز هم به عضوگیری ادامه دهند، این مجموعه به صورت تصاعدی رشد می کند و اعضای زیادی به مجموعه این بازاریاب اضافه می شوند.

وقتی هرم فرو می ریزد

رشد هرم ها ممکن است به حدی برسد که از حد کشش بازار عبور کند و دیگر جای رشد نداشته باشد، در این مواقع، بازاریاب های تازه کاری که قصد کسب درآمد دارند، نمی توانند فروش خوبی داشته باشند. در چنین وضعیتی، بعضی از سرشاخه ها، از سهم فروش تعداد زیادی از زیرشاخه های خود بهره برده و آسیبی نمی بینند. به طوری که سود زیادی عاید فروشندگان نمی شود اما سرشاخه ها که تعداد آنها هم زیاد نیست سودهای کلانی می برند.

تفاوت بین شرکت‌های هرمی و بازاریابی شبکه ای

به گفته ی کمیسیون تجارت فدرال امریکا، شرکت هرمی شرکتی است که به اعضای خود، بابت وارد کردن افراد جدید، حق کمیسیون می‌دهد. شرکت‌های هرمی هیچ محصولی نمی‌فروشند و روش کار آن ها به این صورت است که پول های مشتریان را در یکجا جمع می‌کنند و با آن کاری انجام نمی‌دهند. در ازای جذب افراد پول می‌دهند و بطور اجتناب ناپذیری فرو می ریزند. بعد از فروپاشی هرم، بجز عده‌ای که در بالای هرم هستند همه دست خالی می‌مانند و پول خود را از دست می دهند. عملکرد شرکت های هرمی، در اکثر کشورهای دنیا از جمله ایران غیر قانونی است.
به گفته FTCC، داشتن محصول به معنای قانونی بودن یک شرکت نیست. بعضی از شرکت های هرمی برای رد گم کردن، یک محصول در پلان خودشان قرار می دهند که قیمتی بسیار بالاتر از قیمت بازار آزاد دارد، چرا که هدف این شرکت ها، فروش محصول نیست. در این شرکت ها معمولاً دریافت محصول مشروط بر شرکت در پلان تجاری است و پول کسانی که به هر دلیلی نمی توانند یا نمی خواهند عضو گیری کنند، از دست می رود.

.

نکات قابل توجه در بازاریابی شبکه ای

به نیاز مخاطبان توجه کنید 

هر کدام از شبکه های اجتماعی مخاطبان مخصوص به خود را دارند و شیوه ی محتوا گذاری در آنها با هم متفاوت است در ابتدا یک یا دو شبکه ی اجتماعی پر طرفدار را انتخاب کنید و بر طبق نیاز مخاطبانتان شروع به محتوا سازی کنید.

سعی کنید تا جایی که امکان دارد مخاطبان خود را بشناسید و از نیازهای آنها مطلع گردید میتوانید آنها را تشویق به ارائه ی نظرات و پیشنهادات کنید و یا نظر سنجی انجام دهید و روش دیگر آزمون و خطاست ،شما می توانید میزان لایک و کامنت های پست های خود را بررسی کنید و ببینید چه موضوعاتی بیشترین لایک را به خود اختصاص می دهند. .

در ساعت مناسب محتوای خود ارائه دهید 

طبق مطالعات به عمل آمده ساعتی که برای ارائه ی محتوای خود انتخاب می کنید می تواند تا ۳۰ درصد راندمان کار شما را بالا ببرد ساعت مناسب پست گذاری در شبکه های اجتماعی متفاوت است.

جدای از شبکه ی اجتماعی ، نوع مخاطب نیز در انتخاب ساعت مناسب بسیار موثر است و اگر مخاطبان شما مدیران باشند ، بهترین زمان پست محتوا ۶ تا۸  صبح و ۱۲تا۱ بعد از ظهر است در صورتی که کاربران شما نوجوانان و جوانان هستند ، ساعات ۲تا۳ بعد از ظهر ، ۶ و ۷ عصر و  ۱۰تا۱۲  شب اقدام به ارائه ی محتوای خود کنید..

محتوای به روز ارائه دهید 

در بازاریابی شبکه های اجتماعی یکی از مسائل مهم به روز بودن است کاربران شبکه های اجتماعی روزانه و گاهی چند بار در روز شبکه ی اجتماعی خود را چک می کنند و از جدید ترین خبرها به سرعت آگاه می شوند .

مخاطب شما یک بار به صفحه ی شما سر می زند اگر تا بازدید مجدد او نتوانید محتوای جدیدی را ارائه دهید ، آن مخاطب را از دست می دهد گاهی لازم است روزی بیش از یک پست در شبکه های اجتماعی خود قرار دهید تا مخاطبان شما بیش از یک بار در روز به صفحه ی شما سر بزنند.

.

محتوای بصری تهیه کنید 

تحقیقات نشان داده است که کاربران شبکه های اجتماعی به محتوای بصری بیشتر اهمیت می دهند تا متن های خالی در واقع محتوای متنی شما به تنهایی جایگاه خاصی در شبکه های اجتماعی ندارد اما اگر سعی کنید از عکس ، فیلم ، اینفوگرافیک و … استفاده کنید ، میزان بازدیدکننده و مخاطب شما افزایش می یابد.

در شبکه های اجتماعی افراد به دنبال محتوایی مختصر و مفید هستند آنها وقت خود را صرف خواندن محتوای متنی طولانی نخواهند کرد با محتوای بصری شما در مدت زمان کوتاهی ، مقدار زیادی اطلاعات به مخاطبانتان داده می شود به علاوه این که تماشای آنها به مراتب از خواندن لذت بخش تر و آسان تر است.

بسیاری از شرکت ها ، برای شبکه های اجتماعی خود اقدام به استخدام افراد متخصص نمی کنند و همین موضوع باعث می شود که نتیجه ی خوبی بدست نیاورند.

این را بدانید که نمی توان با یک دست چند هندوانه را بلند کرد اگر وقت ندارید یا واحد مجزایی برای بازاریابی شبکه های اجتماعی خود ندارید ، آن را به شرکت های فعال در این زمینه واگذار کنید.که ای   نکاتی مهم در خصوص بازاریابی شبکه ای   نکاتی مهم در خصوص بازاریابی شبکه ای   نکاتی مهم در خصوص بازاریابی شبکه ای