رفتن به محتوای اصلی
آشنایی با تبلیغات موبایلی Mobaile Marketing

تبلیغات موبایلی چیست؟

این روزها که نداشتن تلفن همراه یا تمام دستگاه‌هایی که می‌توانند به‌صورت سیار تمام طول شبانه‌روز در کنار ما باشند، اتفاق عجیب و نادری به نظر می‌رسد. همین رواج و شیوع موبایل، فرصت خوبی برای بازاریاب‌ها و تبلیغاتچی‌ها برای نمایش و تبلیغ محصولات، کالاها و خدمات شرکت‌ها و کسب‌وکارهای بزرگ و کوچک شده است؛ چیزی که از آن با نام موبایل مارکتینگ ، بازاریابی موبایلی ، تبلیغ موبایلی یا تبلیغات موبایلی نام برده می‌شود.

موبایل مارکتینگ چیست؟

حتماً برای شما هم پیش آمده است که روی گوشی همراه خود تبلیغاتی را دیده باشید. از پیامک (SMS) گرفته تا تبلیغ‌هایی که هنگام بازی کردن روی صفحه‌نمایش، غافلگیرتان می‌کند. این همان چیزی است که بازاریابی موبایلی نامیده می‌شود. در مجموعه مقالاتی می‌کوشیم همه آنچه در مورد موبایل مارکتینگ نیاز دارید را توضیح دهیم. در ابتدا به تعریف این مفهوم می‌پردازیم:

به زبان ساده موبایل مارکتینگ یا بازاریابی موبایل (Mobile marketing) هنر بازاریابی کسب‌وکارها برای ظاهر شدن روی دستگاه‌های موبایل کاربران است. بنا بر تعریف Investopedia موبایل مارکتینگ از کانال‌های توزیعی مختلف برای ترویج و تبلیغ محصولات و خدمات از طریق دستگاه‌های موبایل مثل تبلت و گوشی هوشمند استفاده می‌کند. بازاریابی موبایلی با بهره‌گیری از فناوری‌های مدرن موبایلی مثل خدمات مبتنی بر موقعیت یا کمپین‌های بازاریابی مبتنی بر موقعیت جغرافیایی فرد استفاده می‌کند؛ این شیوه‌ای است که با آن می‌توان از فناوری برای ایجاد پروموشن‌های شخصی شده در مورد کالاها و خدمات برای یک کاربر استفاده کرد؛ کاربری که همواره بدون هیچ سیمی به یک شبکه‌ متصل است.

بازاریابی موبایلی چه تفاوتی با بازاریابی سنتی دارد؟

وقتی از بازاریابی سنتی حرف می‌زنیم منظور، نوعی از بازاریابی است که در آن هیچ خبری از فناوری‌های نوین مثل اینترنت نیست، چه برسد به موبایل. درواقع بهتر است بازاریابی سنتی را در مقابل بازاریابی آنلاین یا دیجیتال قرار دهیم. یعنی هنگامی‌که از رسانه‌های سنتی مانند تلویزیون و رادیو، تبلیغات چاپی در روزنامه‌ها و مجلات و توزیع بیزینس کارت‌ها صحبت می‌کنیم. به این تعبیر، می‌توان بازاریابی موبایل را زیرمجموعه بازاریابی دیجیتال قرار داد.

این دو نوع کلی بازاریابی از جهات مختلف با یکدیگر تفاوت دارند که در ادامه به‌طور مختصر به آن‌ها می‌پردازیم:

هزینه

تبلیغات در رادیو تلویزیون، مطبوعات هزینه بسیار بیشتری در مقایسه با رسانه‌های اجتماعی دارد که بسیار مقرون‌به‌صرفه هستند. بنابراین اجرای تبلیغات به شیوه‌های سنتی نیز هزینه مالی و زمانی بسیار زیادی در بر خواهد داشت. البته این بازاریابی اینترنتی نیز بدون هزینه نیست بااین‌وجود بسیاری تکنیک‌های بازاریابی دیجیتال، رایگان هستند.

نتایج نهایی

در بازاریابی سنتی، لازم است هفته‌ها یا گاهی ماهه‌ها صبر کنید تا شاهد یک نتیجه بهبوددهنده در کسب‌وکار خود باشید. این در حالی است که به‌محض آغاز استفاده از بازاریابی آنلاین، می‌توانید به‌زودی منتظر وقوع بازخورد مثبت در کسب‌وکار خود باشید. از طرف دیگر، به‌راحتی نمی‌توانید فنون بازاریابی سنتی را اندازه‌گیری کنید، در حالی که در دنیای بازاریابی دیجیتال، می‌توانید با بهره‌گیری از ابزارهای تحلیلی نظیر گوگل آنالیتیکس، میزان بازگشت سرمایه (RoI) را اندازه‌گیری کنید.

تحلیل آسان

همان‌طور که گفته شد، بازاریابی دیجیتال با توانایی محاسبه فرصت‌های بازاریابی شما، ساده و سریع است. به شما این امکان را می‌دهد که به‌سرعت شاهد عملکرد مثبت یک تکنیک باشید و یا ببینید کدام تکنیک جواب نداده است؛ ابزارهایی مانند گوگل آنالیتیکس، ترافیک ورودی، نرخ تبدیل، بازدیدکنندگان علاقه‌مند، نرخ پرش و مواردی از این قبیل، تحلیل‌های شما را در فرایند بازاریابی آنلاین تسهیل می‌کنند.

رصد و شمارش

بعید است کسی این ادعا را داشته باشد که رصد فنون بازاریابی سنتی امری آسان است. ما برای ارزیابی گروهی از بازدیدکنندگان و ارتباطات آن‌ها ناچار به وارد کردن اقدامات افزوده‌ای هستیم که زمان‌بر هستند. اطلاعات و نتایج فنون بازاریابی دیجیتال به‌سادگی قابل ثبت کردن هستند. یعنی می‌توانیم بدون کار زیادی، ببینیم آیا این اقدامات انجام شده با بهره‌گیری از گوگل آنالیتیکس، جواب می‌دهند و کارساز هستند یا خیر. اگر جواب نداد، می‌توانیم بهترین اقدامات را برای بازاریابی بهتر به کار بگیریم و بر اساس آن کلیدواژه‌های بهتر را انتخاب کنیم. همچنین با کمک گرفتن از کانال‌های رسانه‌های اجتماعی که نه تنها رایگان، که برای همگان در دسترس هستند می‌توانیم گروهی از بازدیدکنندگان فعال را هدف قرار دهیم.

چرا موبایل مارکتینگ مهم است؟

چه چیزی مهم‌تر از اینکه این روزها همه یک موبایل یا چیزی شبیه گوشی هوشمند در دست دارند و با آن به تعداد زیادی اپلیکیشن دسترسی دارند؟ شاید بهتر باشد به‌جای آنکه بگوییم آینده بازاریابی در دستان موبایل است، هم‌اکنون در عصر موبایل مارکتینگ قرار داریم. کافی است به روند رشد مدت زمان استفاده از دستگاه‌های موبایل در مقایسه با دسکتاپ نگاه کنیم. دور از انتظار نیست که این روند در آینده نیز به رشد صعودی خود ادامه دهد. در روزگار کنونی، قابلیت حمل موبایل به کاربر این امکان را می‌دهد که از هرکجا و هر مکان از راه اینترنت به جهان دسترسی داشته باشد.

ضرورت موبایل مارکتینگ

این تنها یکی از چند دلیل اهمیت این نوع بازاریابی است. در ادامه با چند دلیل دیگر آشنا می‌شوید:

دسترسی به سرویس‌های سریع در هر زمان و هر مکان

مردم حق دارند خدمات خوب، آسان و سریع بخواهند. شرکتی که بتواند از راه و فنون بازاریابی موبایل با کاربران در ارتباط باشد بدون شک مشتریانی خواهد داشت که بتوانند بازخورد خوب و راهگشایی نیز بدهند.

جدایی‌ناپذیر بودن موبایل از زندگی

قابلیت به همراه داشتن دستگاه‌های موبایل در هر زمان یکی از مهم‌ترین دلایلی است که گوشی‌های هوشمند را به وسیله‌ای مطلوب برای خرید الکترونیک در اوقات فراغت تبدیل کرده است.

موبایل تنها برای خرید الکترونیک نیست بلکه در فروشگاه‌های فیزیکی هم استفاده می‌شود
حالا دیگر بسیاری از فروشگاه‌های واقعی نیز از خدمات موبایل برای تبلیغات و بازاریابی استفاده می‌کنند. آن‌ها با ذخیره کردن شماره تلفن همراه شما آخرین پیشنهادها و تخفیف‌ها را به اطلاع مشتریان می‌رسانند و شانس خود را برای افزایش فروش امتحان می‌کنند.

 

اهمیت تبلیغات موبایلی

با این تفاسیر دور از انتظار نیست که در عالم بازاریابی، نمایش تبلیغات در سایت‌های موبایلی یا به‌طور مستقیم روی موبایل اثربخشی بیشتری در مقایسه با بازاریابی در وب‌سایت و دسکتاپ داشته باشد.

تبلیغات موبایلی

چگونه یک استراتژی موثر بازاریابی موبایلی طراحی کنیم؟

همانند هر فعالیت بازاریابی دیگر، برندها و سازمان‌ها بر اساس بازار و گروه هدف مخاطب خود نیازمند طراحی یک استراتژی ویژه و منحصر به فرد موبایلی هستند. همان‌گونه که فناوری موبایل کاملاً شخصی است، بازاریابی موبایلی از آن طریق نیز باید کاملا شخصی‌سازی شده باشد.

گام اول: ساختن پرسونا

درک کامل مخاطب اولین گام در هر استراتژی بازاریابی موبایلی است و ترسیم پرسونا ابزاری مناسب برای درک مخاطب موبایلی شماست.

یک پروفایل شامل توصیف پیش زمینه شخصیتی مخاطب، توصیف شغل، منابع اصلی اطلاعات، اهداف، چالش‌ها، محتویات ترجیحی وی و نقش فرآیند خرید در جذب مخاطب تهیه کنید. ساده‌تر این است که پس از ترسیم دقیق ویژگی‌های مخاطب خود یک کانال متنی و یا صوتی برای ارسال پیام‌های بازاریابی خود مشخص کنید. همچنین جزییات رفتاری مخاطب هدف خود را تعیین کنید. او چه تعداد صفحات وب را بر روی موبایل خود باز می‌‌کند؟ آیا برای وی خرید از طریق گوشی هوشمند آسان است؟

با انجام تحقیقی ساده در خصوص کاربران موبایل به نکات جالبی برخورد می‌‌کنید:

 • ۶۵ درصد از ایمیل‌ها ابتدا بر روی تجهیزات موبایل باز می‌شوند
 • ۴۸ درصد کاربران از موتورهای جستجوی موجود بر روی موبایل خود استفاده می‌کنند
 • ۵۶ درصد از مشتریان B2B از گوشی‌های هوشمند خود برای ارتباطات کاری خود استفاده می‌کنند
 • ۹۵ درصد افراد از گوشی‌های هوشمند برای دسترسی به اطلاعات مورد نیاز خود استفاده می‌کنند

به منظور درک بهتر بازار هدف خاص خود، از ابزار گوگل آنالیتیک برای بررسی ترافیک سایت از طریق موبایل استفاده کنید. شما همچنین می‌توانید از مشتریان خود در خصوص میزان دسترسی آن‌ها به صفحات وب از طریق موبایل تحقیق کنید.

استفاده از ابزار تست A/B، که در آن دو نسخه از یک کمپین تبلیغاتی موجود بر روی یک کانال خاص با یکدیگر مقایسه می‌شوند، می‌تواند اطلاعات سودمندی برای ترسیم پرسونای مورد نظر شما در اختیار بگذارد. زمانی که سایر فاکتورها یکسان است، به این نکته توجه کنید که چه زمانی صفحه فرود (لندینگ پیج) کمپین ایمیلی شما بازدید بیشتری دارد؟ در طول هفته یا آخر هفته؟ در صبح یا بعد از ظهر؟ با چه عنوان و محتوای ایمیلی بیشترین کلیک را دریافت کرده‌اید؟

اطلاعات کلی و خاص، هر دو به ترسیم پرسونای گروه هدف شما که شامل کاربران موبایل است کمک می‌کند.

گام دوم: تعیین اهداف در بازاریابی موبایلی

کلید اصلی در یک استراتژی موثر موبایل مارکتینگ، توجه به این موضوع است که موفقیت در این فرآیند چه معنایی دارد. با لحاظ نمودن نظرات کلیه سهامداران، استراتژی بازاریابی موبایلی خود را طراحی کنید. سپس با طرح سوالات زیر از تیم کاری خود، اهداف را تعیین کنید:

در حال حاضر از موبایل چه انتظاری داریم؟ این موضوع نقطه شروع فعالیت را تعیین کرده و شما را مطمئن می‌سازد که همه تیم در یک راستا حرکت می‌کنند.
اگر هم اکنون از بازاریابی موبایلی استفاده می‌کنید، شاخص‌های مرتبط چگونه عمل می‌کنند؟ این موضوع نشان می‌دهد که چه فعالیتی موثر و کدام‌یک غیر موثر است و چه فعالیتی مورد سنجش قرار نگرفته است.
اهداف اصلی شما در بازاریابی موبایلی چه جایگاهی در استراتژی کلی شرکت دارد؟ به این موضوع توجه کنید که چرا در نظر دارید از موبایل استفاده کنید؟ چه موضوعی شما را به سمت استفاده از موبایل سوق داده است و شما چه انتظاری از بازاریابی موبایلی دارید؟
مخاطبان کلیدی شما برای بازاریابی موبایلی چه کسانی هستند؟ در مورد پرسونای مشتریان خود با توجه به بروزرسانی‌های موبایل آنها تحقیق کنید. از نظر استفاده از موبایل، چه اندازه هر مخاطب شما مشابه و یا متفاوت با دیگری عمل می‌کند؟
شما به چه شکل مخاطب موبایلی خود را از طریق کانال‌های‌تان درگیر می‌سازید؟ این موضوع به شما در تحلیل ای‌نکه چه کانالی را برای استراتژی بازاریابی موبایلی خود لحاظ کنید کمک می‌کند.

گام سوم: تعیین KPI در موبایل مارکتینگ

همانند سایر فعالیت‌های بازاریابی، بازاریابی موبایلی نیازمند تست و بهینه‌سازی است. مشخص کنید که چه نوع KPI واقعی و قابل سنجشی موفقیت کمپین موبایلی شما را تضمین می‌کند؟

به عنوان مثال:

درگیر ساختن مشتری: یک محتوای سازگار با موبایل برای مشتریان بالقوه‌تان که اطلاعات محصول و یا خدمت شما را جستجو می‌کنند آماده کنید. از این موضوع اطمینان حاصل کنید که وب سایت شما سازگار با موبایل طراحی شده است.
جذب مشتری: مطمئن شوید که ایمیل‌های لید شما همراه با Call to actionهای واضح و کاملا سازگار با موبایل طراحی شده‌اند. دکمه‌های موجود بر ایمیل‌ها باید نزدیک به بالای پیام قرار گرفته و به اندازه کافی بزرگ باشند تا کلیک کردن بر آن‌ها به سادگی انجام پذیرد. سپس تا حد امکان پر کردن فرم در صفحه فرود طراحی شده برای موبایل را ساده‌سازی کنید.
خدمات مشتری مدار: طراحی یک رسانه اجتماعی کاملا مرتبط با مشتری، فرصت مناسبی برای دسترسی به مخاطب مورد نظر است. اجازه دهید که کاربران موبایل به راحتی و با یک کلیک از طریق پلتفرم مورد نظر خود به شما دسترسی داشته باشند
به منظور تعیین مناسب ترین KPI در کمپین بازاریابی موبایلی خود ابتدا این پرسش‌ها را مطرح کنید:

 • آیا من تمایل به افزایش ارتباطات از طریق پیام‌های ایمیلی دارم؟
 • آیا من در صدد افزایش ترافیک صفحات فروش خود در وب هستم؟
 • آیا برند ما نیازمند افزایش فروش از طریق ایجاد ترافیک بیشتر بر روی صفحه‌ای مخصوص در وب است؟

گام چهارم: سنجش متریک‌های موبایلی

گوگل آنالیتیکس می‌تواند به مانیتور کردن میزان باز کردن سایت شما از طریق موبایل کمک کند:

 • اطلاعات حاصل از این طریق در خصوص میزان درگیر شدن مخاطب با محتوای ارائه شده توسط موبایل کمک می‌کند.
 • نرخ تبدیل داده‌های موبایلی نشان می‌دهد که آیا صفحات فرود شما برای موبایل بهینه شده‌اند یا خیر.

اضافه کردن فیلد Category Device به داشبورد محتوایی سایت، کمیت و کیفیت ترافیک موبایل به یک صفحه خاص در سایت شما را نشان می‌دهد.

جدول موجود در داشبورد محتوایی سایت شامل متریک‌هایی نظیر تعداد بازدید صفحات و ضریب بازگشت مشتری است. اضافه کردن Device Category با کلیک کردن منوی Secondary dimension در قسمت بالایی اولین ستون و انتخاب Device Category از زیر منوی users امکان پذیر است. در این صورت جدول، برای هر دستگاه صفحاتی که بیشترین بازدید را در سایت شما داشته‌اند نشان می‌دهد. بنابراین شما می‌توانید مشاهده کنید که موبایل تا چه اندازه بر روی ترافیک سایت شما تاثیر داشته است.

این اطلاعات به شما نشان می‌دهد که مخاطب به چه محتوایی بیشتر علاقمند است، کدام صفحه سایت باید برای جستجو از طریق موبایل طراحی شود و چه جستجویی ترافیک سایت شما از طریق موبایل را افزایش می‌دهد.

وب سایت های سازگار با موبایل

امروزه در بازاریابی موبایلی یک وب سایت سازگار با موبایل یک ضرورت است نه انتخاب. افزایش استفاده از موبایل همراه با توجه گوگل به رتبه‌ بندی سایت‌ها از نقطه نظر سازگاری با موبایل نشان‌دهنده این موضوع است که برندهای تجاری برای رقابت در بازار باید به این موضوع توجه داشته باشند. از نظر موتورهای جستجو، سازگار بودن وب سایت با موبایل یعنی:

 • محتوای وب سایت بدون اسکرول کردن به اطراف و یا زوم کردن قابل مشاهده باشد (واکنشگرا بودن)
 • محتوا به سرعت بارگذاری شود
 • وب سایت به هنگام باز شدن توسط موبایل پیغام خطایی نداشته باشد

برای این منظور گوگل ابزاری فراهم کرده است که شما می‌‌توانید میزان سازگاری وب سایت خود با موبایل را بسنجید و بر آن مبنا ارتقا دهید (ابزار Mobile Friendly Test)

مهم‌‌ترین دلیل برای سازگار کردن وب سایت با موبایل در بازاریابی موبایلی ایجاد یک تجربه کاربری درگیرانه مطلوب و پایدار است. UX موبایل تاثیر بسیاری بر چرخه خرید توسط مشتری دارد:

 • ۶۴ درصد از کاربران موبایل صفحاتی از وب را که باز کردنشان بیش از ۱۰ ثانیه طول بکشد، می‌بندند
 • ۳۵ درصد از کاربران بدلیل سازگار نبودن وب سایت‌ها با موبایل، از خرید صرف‌نظر کرده‌اند
 • ۹۰ درصد مدیران ارشد از موبایل برای خریدهای کسب و کار خود استفاده می‌کنند.

اطمینان از سادگی تجربه کاربری موبایل وب سایت شما اولین هدف در بازاریابی موبایلی‌تان باید باشد.

انواع تبلیغات موبایلی

موبایل مارکتینگ

موبایل مارکتینگ بر اساس مکان

تبلیغات موبایل براساس موقعیت یا هم مکان، روش دیگری از موبایل مارکتینگ است که با در نظر گرفتن موقعیت مکانی کاربر نمایش داده می‌شود. برای مثال، برخی از آگهی دهندگان و یا بازاریابان موبایلی تنها در نظر دارند که کاربرانی که در شعاع ۱ کیلومتری کسب و کار آنها قرار گرفته‌اند، تبلیغات موبایل آنها را مشاهده نمایند و با کسب و کار آنها استفاده نمایند. البته این نوع تبلیغ موبایلی هنوز در ایران بصورت نرم افزاری و با پیاده‌سازی پلنهای تبلیغاتی صورت نمی‌گیرد.

تبلیغات ایمیلی در بازاریابی موبایلی

۵۷ درصد از ایمیل‌ها بر روی پلتفرم‌های موبایلی باز می‌شوند و ۶۹ درصد از کاربران موبایل، ایمیل‌هایی که برای موبایل بهینه نشده‌اند را پاک می‌کنند. این امر واضح است که مخاطبان شما با کمپین‌های ایمیلی بر روی دستگاه‌های موبایل بیشتر ارتباط برقرار می‌کنند.

بازاریابی موبایلی و ایمیل

اغلب ارائه دهندگان خدمات ایمیل مارکتینگ، از طراحی‌های سازگار ریسپانسیو، استراتژی که فرمت محتوایی صفحات وب برای دیدن بر روی هر دستگاهی را بصورت خودکار بهینه می‌سازد، استفاده می‌کنند. با این حال برای استفاده از ایمیل بر روی موبایل باید نکاتی را در نظر داشت:

 • دکمه مربوط به CTA (فراخوان برای عمل) را در ابتدای پیام و تا حد امکان بالای آن قرار دهید
 • دکمه‌ها را در ابعاد حداقل ۴۴ *۴۴ پیکسل طراحی کنید که به راحتی قابل کلیک کردن باشند
 • ایمیل‌های ارسالی به بخش inbox موبایل باید کاملا بهینه شده باشند. بدین شکل که بخش From حداکثر ۲۳ کاراکتر و موضوع ایمیل حداکثر ۳۸ کاراکتر باید باشد

و در انتها صفحات فرود را فراموش نکنید. اگر ایمیل شما سازگار با موبایل است، اما کلیک مربوط به صفحه فرود شما برای موبایل بهینه نشده باشد، ممکن است موجب خروج کاربر از صفحه شما شود.

ایجاد یک صفحه فرود خاص برای کمپین ایمیلی در بازاریابی موبایلی روشی مناسب به منظور بهینه ساختن آن برای کاربر موبایل است. یک صفحه فرود خاص، به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید تعداد زیادی از متریک‌ها را برای سنجش موفقیت کمپین موبایلی خود استفاده کنید. نکات زیر از جمله مواردی هستند که شما در طراحی یک صفحه فرود خاص سازگار با موبایل باید در نظر بگیرید:

 • توجه داشته باشید که مخاطبان شما از انگشتانشان برای انتخاب آیتم‌ها استفاده می‌کنند. بنابراین از دکمه‌های مناسب و ساختارهای ساده برای این منظور استفاده کنید
 • فرم ها را بسیار کوتاه کنید
 • مطمئن باشید که اندازه تصاویر شما در دستگاه‌های مختلف قابل تغییر باشند
 • مطمئن باشید که صفحات شما در حالت افقی و عمودی به درستی دیده شوند

بازاریابی موبایلی شخصی از طریق SMS و MMS

SMS یا سرویس پیام کوتاه، یک ابزار کاملا شخصی در بازاریابی موبایلی محسوب می‌شود؛ زیرا شما مستقیما یک پیام به مشتری بالقوه خود بر روی دستگاه شخصی وی ارسال می‌کنید.

SMS و MMS کانال‌های قدرتمندی در بازاریابی دیجیتال هستند. بیش از ۶/۳ میلیارد نفر قادر به دریافت SMS هستند و ۹۰ درصد پیام‌های متنی در عرض سه دقیقه باز می‌شوند (در مقایسه با متوسط ۹۰ دقیقه برای هر ایمیل)

در نظر داشته باشید:

 • نرخ باز شدن SMS برابر ۹۸ درصد است. این میزان برای ایمیل ۲۲ درصد می‌باشد.
 • پیام‌های متنی در درگیر ساختن مخاطب ۸ برابر موثرتر از ایمیل هستند
 • نزدیک به ۵۰ درصد از مشتریان در آمریکا، پس از دریافت SMS اقدام به خرید می‌کنند

لازم است به خاطر داشته باشید که بازاریابی موبایلی بسیار شخصی‌تر از سایر کانال‌های بازاریابی است. زمانی‌که شما توسط موبایل و از طریق کانال‌هایی چون ایمیل، SMS یا MMS به مشتری دسترسی پیدا می‌کنید، در حقیقت مستقیما به جیب و کیف پول او دسترسی پیدا کرده‌اید! بنابراین کاملا محترمانه، شفاف و شخصی رفتار کنید:

 • از متن‌های کمتر از ۱۶۰ کاراکتر استفاده کنید.
 • از زبان شکسته و عامیانه استفاده نکنید
 • به گیرنده پیام، ارزشی خاص را ارائه کنید
 • یک فراخوان به عمل شفاف و واضح طراحی کنید
 • کاملا واضح مشخص کنید چه کسی پیام را فرستاده است
 • روش مشابه دیگر برای دسترسی به مخاطب هدف در دستگاه‌‌های موبایل، MMS یا خدمات پیام‌های چند رسانه‌ای است.

تنها تفاوت در این است که MMS پیامی است که می‌تواند از یک ارائه‌دهنده خدمات متنی موبایل یا یک وب سایت به یک گوشی موبایل ارسال شود. پیام های MMS شامل عکس، متن، ویدئو یا گیف هستند. این خدمت امکان ارسال پیام‌هایی مناسب‌تر برای برندسازی و موثرتر کردن کمپین تبلیغاتی را فراهم می‌سازد.

بازاریابی پیامکی

به‌جرئت می‌توان گفت که بازاریابی از راه SMS و MMS تحول عظیمی را در صنعت تبلیغات و بازاریابی ایجاد کرده است. بااینکه شیوه‌های نوین‌تری به‌ویژه از طریق اینترنت برای بازاریابی فراهم شده است اما پیام کوتاه متنی و پیام کوتاه چندرسانه‌ای همچنان قدرت و حضور خوبی برای اهداف و استراتژی‌های بازاریابی دارند.

شاخص جستجوی موبایلی محتوای اصلی رتبه‌بندی‌ها است
شاید جالب باشد بدانید که گوگل، شاخص جستجوی خود را بر اساس رتبه‌بندی جستجوی موبایلی انجام می‌دهد و نه رتبه‌بندی جستجو با دستک تاپ. بنابراین اگر وب‌سایت دارید، رتبه‌بندی جستجوی شما به‌جای دسکتاپ بر اساس جستجوی موبایل ملاحظه خواهد شد.

استفاده از اپلیکیشن‌ها در بازاریابی موبایلی

اپلیکیشن‌های موبایلی قابلیت تامین بسیاری از اهداف کسب و کار نظیر توسعه محصول، افزایش درگیر ساختن مخاطب و حتی پشتیبانی از بازرگانی الکترونیک را دارند. به منظور افزایش ضریب تاثیر اپلیکیشن‌ها بر بازار فروش، شما باید از مرحله توسعه اپلیکیشن تا اجرای آن درگیر شوید.

همانند سایر کانال‌های بازاریابی، در نظر گرفتن چگونگی کاربرد اپلیکیشن جهت جذب مشتری بسیار حایز اهمیت است. ممکن است شما ویژگی‌های خاص و یا محتوای بیشتری را در ازای دریافت اطلاعات تماس کاربر، ارائه نمایید. همچنین ممکن است تمایل داشته باشید که به نحوی مشتری را به اپلیکیشن خود وابسته و وفادار سازید. برای این منظور دو روش ارسال پیام به نام پوش نوتیفیکیشن به منظور ارتباط مستقیم با مشتری به کار می‌رود.

پوش نوتیفیکیشن (Push Notification)

پوش نوتیفیکیشن پیام‌ها یا اعلان‌هایی هستند که از طریق اپلیکیشن شما به کاربر ارسال می‌شوند. این پیام‌ها بر روی صفحه موبایل مشتری صرف نظر از اینکه کاربر، اپلیکیشن شما را باز کرده باشد یا در حال کار با آن باشد ظاهر می‌شوند. برای عمل کردن پوش نوتیفیکیشن، کاربر باید اپلیکیشن شما را دانلود کرده و اجازه ارسال پیام را فعال کرده باشد. خوشبختانه ۷۰ درصد کاربران موبایل این امکان را فعال می سازند. مثال‌هایی از پوش نوتیفیکیشن عبارتند از:

 • پیام‌های یادآوری
 • پیام‌های تبلیغاتی
 • فراخوان انجام یک عمل خاص برای یک رویداد یا هدف خاص
 • پیام‌های کاملا شخصی سازی شده بر پایه پروفایل کاربر

پوش نوتیفیکیشن درون برنامه‌ای

پوش نوتیفیکیشن‌های درون برنامه‌ای از طریق اپلیکیشن توجه کاربر شما را به انجام یک عمل خاص جلب می‌کنند و فرصتی را فراهم می‌سازند که فعالیت شما شخصی‌تر و خلاقانه‌تر از SMS یا پوش نوتیفیکیشن معمولی باشد. زیرا کاربر در حال استفاده از اپلیکیشن شماست و شما محدودیتی در استفاده از فضا یا حجم پیام ندارید.

در اینجا به سه ویژگی نوتیفیکیشن‌های درون برنامه‌ای اشاره می‌شود:

 • این ابزار ویژگی‌های خاصی از اپلیکیشن را به کاربر معرفی می‌کند
 • پیام‌هایی را برای درگیر ساختن بیشتر کاربر به یک موضوع خاص ارسال می‌کند
 • تقویت کننده ارتباطات از طریق ارسال یک CTA هدفمند در سطح مشخصی از درگیر ساختن مشتری است

هر دو ابزار اشاره شده، راهکارهای قدرتمندی در بازاریابی موبایلی و دسترسی به مخاطب گروه هدف محسوب می‌شوند؛ بویژه آنکه مشتری از طریق دانلود اپلیکیشن شما مدت زمان طولانی‌تری را با برند تجاری‌تان در ارتباط خواهد بود.

تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی

تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر و فسبوک در تمامی کشورها بصورت منظم از طریق پنل تبلیغاتی انجام می‌شود، یکی از موثرترین روشهای تبلیغات موبایلی در ایران، استفاده از تلگرام است که از بازدهی بسیار بالایی برخوردار است و شما می‌توانید با صرف کمترین زمان و هزینه، خدمات و محصولات خود را برای افراد گسترده‌ای معرفی کنید. جالب است بدانید طبق تحقیقات اخیر تلگرام بیش از ۴۰ میلیون کاربر ایرانی و بیش از ۵۵۰ هزار کانال و یک میلیارد مطلب فارسی را دارا می‌باشد که این خود بستر مناسبی را برای موبایل مارکتینگ فراهم کرده است

دومین شبکه مجازی بزرگ و مورد علاقه مردم جهان، که تنها در کشور ما بیش از ۱۵ میلیون کاربر در آن حضور دارد، اینستاگرام است. اینستاگرام نیز مانند تلگرام از طرفدارن بیشماری برخوردار است، به طوری که اکثر کاربران اینستاگرام، روزانه چندین ساعت در طول روز مشغول گشت وگذار در آن هستند که همین موضوع، آن را به بستری مناسب برای تبلیغات در موبایل تبدیل کرده است. شما می‌توانید در اینستاگرام با نشر ویدیو یا عکس تبلیغاتی مناسب و نوشتن یک متن مناسب، کوتاه و تاثیرگذار مخاطبان بسیاری را برای خود جذب کنید و با حداقل هزینه و زمان می توانید بازخورد بسیار بالایی را دریافت نمایید. در مقالات قبلی در مورد تولید محتوای سوشال مدیا، تبلیغات گسترده در این فضا و وظایف مدیر بازاریابی دیجیتال بصورت مفصل صحبت شده است.

 

کد QR

کدهای QR هنوز مرموزند، بخاطر این واقعیت که کاربری که کد QR را از تلفن همراه اسکن می‌کند، نمی داند که این کد او را به کجا هدایت خواهد کرد. یک کد سریع پاسخ (QR) یک نوع بارکد ماتریسی است که ترکیبی از اعداد، بایت ها، الفبا و کانجی هاست. بارکد QR برای ذخیره داده ها استفاده می‌شود.

زمانی که کاربر کد QR را از طریق دوربین موبایل اسکن می‌کند، کد اسکن شده و به یک URL ترجمه می شود و کاربر را به وب سایت طراحی شده هدایت می‌کند.

کاربران نمی دانند کد کجا آنها را هدایت می‌کند و این دلیلی است که کدها را مرموز می کند. آنها باید به توصیف کد QR اعتماد کنند.

بازاریابی موبایلی با QR Code

با وجود رمز و راز، آنها در میان مردم مشهور هستند. کاربران iOS در سراسر جهان بدون هیچ گونه تردیدی از کدهای QR استفاده می‌کنند.

زمانی که کاربران با اسکن کد QR به دنبال دریافت کد تخفیف هستند، ارجاع آنها به وب‌سایت‌تان، برای افزایش ترافیک، اصلا ایده خوبی نیست. بیش از 87 درصد از مردم کد QR را برای دریافت کوپن اسکن می‌کنند.

سایت‌های بسیاری برای ساخت کد QR به صورت آنلاین وجود دارند، که برای ساخت کد کیوآر می‌توانید به آنها مراجعه کنید.

عوامل موثر در موفقیت تبلیغات موبایلی و اپ مارکتینگ

محتوای گیرا:

یکی از اصلی‌ترین نکاتی که در این روش تبلیغاتی باید رعایت شود، تولید محتوای مناسب و تاثیرگذار است که از ویژگی‌های کلی آن می توان به داشتن متن سرگرم کننده، ارتباط محتوا با گروه هدف، کوتاه بودن جملات و استفاده از کلمات تاثیرگذار، جذابیت بصری و موارد مشابه دیگر اشاره نمود.

شخصی سازی اطلاعات و داده‌ها:

یکی از نکاتی که اشخاص تبلیغ کننده باید به آن بسیار توجه داشته باشند در نظر داشتن سن، جنس، مکان و موارد مشابه دیگر به منظور شخصی‌سازی تبلیغات هدفمند خود است.

در نظر گرفتن رفتار مصرف کننده:

در بازاریابی موبایلی یا اپ مارکتینگ باید در نظر داشته باشیم که تبلیغاتی را تولید نماییم که با کمترین توضیحات بیشترین تاثیرگذاری را بر روی مخاطب داشته باشیم و جذب کاربر در ۳ ثانیه باید هدف کارشناس بازاریابی باشد.

تبلیغات درون اپلیکیشنی – In App Ads

در این روش از تبلیغات موبایل شما از اپلیکیشن‌های موبایل برای تبلیغات و ارائه خدمات خود استفاده می‌نمایید. برای مثال شما می توانید با ساخت یک ویدیو تبلیغاتی و استفاده از آن در شروع و یا پایان بازیهای پر طرفدار میتوانید تبلیغات موثری را داشته باشید.

افزایش تعداد نصب اپلیکیشن

بحث داغ این روزهای کسب و کارهای اینترنتی مبتنی بر اپلیکیشن، مقایسه راه‌های افزایش نصب و اینستال اپلیکیشن می‌باشد. موضوعی که نباید از آن غافل شد در نظر گرفتن استراتژی مناسب قبل از شروع کمپین‌های تبلیغاتی با هدف نصب و خرید میباشد. کسب و کارهای بزرگ به هیچ وجه قبل از برندینگ و افزایش بانک اطلاعاتی مخاطبین اقدام به شروع کمپین‌های فروش و و افزایش نصب نمی‌کنند. همچنین در نظر گرفتن اصول UI و UX امری ابتدایی برای هر محصول آنلاین می‌باشد و نبود ایراد و مانع در سر راه کاربر در اپلیکیشن را با تست‌های مکرر و استفاده از ابزارهای تست کرش مانند betabound می‌توانید بررسی کنید.

راه اندازی یک اپلیکیشن مشکلات فراوانی دارد و گسترش آن بدون در نظر گرفتن مدل درآمدزایی، چرخه مشتری customer journey و استراتژی‌های موبایل مارکتینگ و دریافت مشاوره از مشاورین دیجیتال مارکتینگ تنها به هدر رفتن سرمایه و وقت شما منتهی می‌شود.

بطور مثال مدیر یک اپلیکیشن خبری باید چرخه حرکتی برای کاربر و مشتری خود در نظر بگیرد تا کاربر را جذب و تبدیل به یک کانال تبلیغاتی برای معرفی به دوستان خود بکند. برای نمونه کاربر در گوگل عبارت خبر ورزشی را جستجو میکند و وارد لندینگ اختصاصی شما می‌شود و با پیشنهاد ویژه شما یعنی ثبت شماره موبایل و دریافت اخبار روزانه مواجه می‌شود. پس از یک هفته که اخبار بصورت اس ام اسی و ام ام اسی ارسال شد لینک نصب اپلیکیشن ارسال می‌شود و پس از نصب نرم افزار، کاربر با ارسال دعوت نامه به دوستان در قرعه‌کشی جوایز ویژه شما شرکت داده خواهد شد و چرخه مشتری اپلیکیشن در فاز اول به پایان می‌رسد.

در بازاریابی سنتی برای معرفی هر محصولی حتی خدمات آنلاین از راه‌هایی مانند بیلبورد، شرکت در رویدادها و نمایشگاه‌ها و انتشار بروشور و کیو آر کد (QR CODE) استفاده میشد اما امروزه راه‌های دریافت نصب اپلیکیشن را میتوان به ۲نوع رایگان و هزینه‌بر تقسیم کرد.

۳ روش رایگان افزایش دانلود اپلیکیشن

 1. پیاده سازی اصول بهینه سازی برای اپ‌استور یا ASO

بسیاری از دیجیتال مارکترها تمرکز زیادی روی سئو و بهینه سازی محتوا و سایت برای موتورهای جستجو دارند اما از بهینه سازی محتوای صفحه معرفی اپلیکیشن و به اصطلاح سئوی اپلیکیشن غافل می‌شوند.

از اصول اولیه ASO می‌توان به تحقیق کلمات کلیدی و درج این کلمات در متن کامل معرفی اپلیکیشن و عنوان اشاره کرد و پس از آن میبایست عکس، آیکون و فیلم جذابی برای جذب کاربران در صفحه معرفی ارائه دهید. ارائه آپدیت های منظم و دریافت نظرات مثبت با تعداد بالا و معرفی حداقل به ۲زبان(مانند انگلیسی و فارسی) از دیگر فاکتورهای است که باعث می‌شود یک استور مانند گوگل پلی، اپل استور، سیب اپ، مایکت، ایران اپس و کافه بازار شما را در صدر کلمه جستجو شده نمایش دهند.

عموما اپ‌استورها، اپلیکیشن‌هایی که نصب و امتیاز بالاتری دارند در نتایج جستجو بالاتر نشان می‌دهند و در همین راستا سرویس‌هایی مانند apptentive برای بالا بردن تعامل و امتیازدهی کاربران به وجود آمده اند.

بنابراین یک موبایل مارکتر این ظرفیت بزرگ تبلیغاتی رو هرگز دست کم نمی‌گیرد.

از معروفترین تولزهای آنالیز کارایی صفحه اپ از نظر اپ استورها میتوان به AppRadar ،App Annie ، ASODesk اشاره کرد.

2. بازاریابی محتوایی

ارائه محتوای جذاب عصای دست هر استارت آپ و کارشناس دیجیتال مارکتینگ برای تبلیغات و گسترش کسب و کار میباشد، بنابراین با ارائه محتوای جذاب و هدفمند ابتدا کاربران را در محیط‌هایی از قبیل شبکه‌های اجتماعی و وبلاگ جذب و سپس نرم افزار خود را معرفی کنید.

3. بازاریابی متقابل و دوجانبه

در این روش شما با همکاری با شرکتها و کسب و کارهای دیگر بدون پرداخت هزینه از بانک اطلاعاتی، ایمیل، شبکه‌های اجتماعی و دیگر ظرفیتهای تبلیغاتی برای معرفی یکدیگر استفاده می‌کنید.

تبلیغات پولی و غیررایگان اپلیکیشن

 1. پرداخت هزینه به ازای نصب یا CPI

یکی از رایج ترین روشها برای افزایش نصب، پرداخت به شرکت های تبلیغاتی به ازای هر نصب میباشد ولی برای جلوگیری از فراد و تقلب میبایست از آنالیزور استفاده کنید و متریکهای دیگری مانند تعامل کاربران در اپ و خرید و ثبت نام را هم به عنوان فاکتورهای فرعی در نظر داشته باشید.

2. تبلیغات کلیکی CPC

شرکتهایی که در زمینه تبلیغات تلگرامی و وبسایت‌ها و اپلیکیشنها فعالیت می‌کنند در کنار دیگر سرویسها میتوانند محصولات شما را در اپلیکیشنهای پربازدید و یا سایت ها(موبایل ویو) نمایش دهند و به ازای هر کلیک هزینه دریافت کنند. مزیت این پنل‌ها مدیریت و فیلتربندی به ازای منطقه، دسته بندی مخاطبان، ساعت و… می‌باشد. در این زمینه شرکت‌های خارجی مانند Glispa و Appsamurai و Googleads بسیار حرفه‌ای تر عمل میکنند و تبلیغات ریتارگتینگ و ریمارکتینگ را هم پوشش میدهند، بطور مثال شما کمپین به قصد فروش فقط برای کاربرانی که اپلیکیشن شما را دارند شروع میکنید و کاربران شما هنگام استفاده از اپلیکیشنهای مختلف مانند هواشناسی و بازیها، تبلیغ فروش ویژه شما را مشاهده میکنند ولی این نوع پروموشن به دلیل نوسانات دلار و تحریمها برای شرکت های ایرانی به صرفه نیست.

3. تبلیغات ویدیویی

در این روش که بیشتر با هدف برندینگ و افزایش آگاهی انجام میشود شما به ازای نمایش تبلیغ CPM و یا مشاهده کامل ویدیو CPV هزینه پرداخت می‌کنید.

4. رفرال مارکتینگ یا بازاریابی ارجاعی

طبق آمار سایت آیمارکتر ۹۰% کاربران نسبت به لینکهایی که دوستانشان ارسال میکنند، واکنش مثبت نشان میدهند و به چشم تبلیغ به آن نگاه نمی‌کنند، برهمین اساس بسیاری از شرکتهای داخلی و خارجی مانند اسنپ و تپسی حجم زیادی از بودجه تبلیغاتی خود را صرف Referral marketing می‌کنند، بطور مثال با ارسال لینک دانلود برای دوستان و نصب و استفاده توسط ایشان، شما و شخص مقابل سفر رایگان هدیه خواهید گرفت.

5. رپورتاژ آگهی و برندینگ

یکی از روشهای ابتدایی و معمول برای هر بیزینسی انتشار اخبار PR و مقاله پیرامون مزیت‌ها و کاربردهای یک اپلیکیشن با هدف برندینگ و افزایش آگاهی می‌باشد و کارشناسان بازاریابی دیجیتال از این کانال تبلیغاتی برای دریافت بک لینک هم استفاده می‌کنند.

6. تبلیغات در استورها App Store Search Ads

کافه بازار، اپل استور، گوگل پلی Universal App و مایکت جزو برترین مراجع دانلود اپلیکیشن ایرانیها هستند و امکان تبلیغات هدفمند را برای توسعه دهندگان فراهم نموده‌اند.

7. تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی و اینفلوئنسرمارکتینگ

یکی از محبوبترین روش‌ها برای معرفی اپلیکیشنها استفاده از امکان پنل تبلیغات توییتر، فسیبوک و اینستاگرام است و در کنار آن در قالب فرایندهای بلندمدت با افراد پرطرفدار و تاثیرگذار در شبکه‌های اجتماعی همکاری نامحسوس تبلیغاتی صورت می‌گیرد.

Web Master

برای این نوشته 0 نظر ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برگشت به بالا