رفتن به محتوای اصلی
تفاوت کار اینترنتی و کسب و کار اینترنتی

تفاوت کار اینترنتی و کسب و کار اینترنتی

تفاوت کار اینترنتی و کسب و کار اینترنتی

باید تعریف مشخصی از  کار اینترنتی و کسب و کار اینترنتی ارائه دهم تا با درک ماهیت و تفاوت این دو عبارت ، بتوان در مورد انتخاب کار یا کسب و کار اینترنتی بهتر تصمیم گیری نمود.

اما دامنه یک کسب و کار اینترنتی نسبت به شغل اینترنتی بسیار گسترده تر است. صاحبان کسب و کارهای اینترنتی، بسیاری از فعالیت های روزمره خود را برون سپاری می کنند و به این واسطه علاوه بر کاهش هزینه های جاری، از طریق تیم سازی، فشار کار فردی را از دوش خود بر می دارند. برون سپاری و ایجاد یک سیستم کاری، سبب می شود وب مستران و مدیران کسب و کارهای اینترنتی بدون الزام به کار مداوم و روزانه، از خدمات و تخصص دیگران برای ارتقای کسب و کار خود استفاده کنند. مزیت های اصلی کسب و کار اینترنتی نسبت به شغل اینترنتی به شرح زیر می باشد:

انجام تمام فعالیت ها به صورت تیمی و گروهی و یا در قالب پروژه های برون سپاری
فراهم شدن امکان توسعه و گسترش کسب و کار اینترنتی
اعتبار و وجهه تجاری بالاتر
درآمد بالاتر نسبت به کار فریلنسری
به طور مثال یک طراح سایت را در نظر بگیرید. فرضاً این فریلنسر برای طراحی هر سایت به صورت میانگین از مشتریانش ۳ میلیون تومان دریافت نماید. در خوشبینانه ترین حالت ممکن، این فرد نهایتاً می تواند در طول یک ماه ۲ الی ۳ سفارش را تحویل گرفته و انجام دهد. این خوشبینانه ترین حالت ممکن است.

یکی از بزرگترین مشکلات این نحوه کسب درآمد این است که طراح سایت همیشه مجبور است برای گذران امور خود و بدست آوردن مبالغی نسبتاً ناچیز به صورت مداوم مشغول انجام کار باشد. هیچ تعطیلی در کار وجود ندارد! تعطیل کردن کار یعنی توقف کسب درآمد. ضمن اینکه اغلب افراد معمولاً به یک طراح بی نام و نشان که دارای برند تجاری نمی باشد اعتماد نمی کنند.

در صورتی که اگر همین طراح سایت به جای کار فریلنسری، یک شرکت یا برند تجاری داشته باشد مورد اعتماد کاربران اینترنت قرار می گیرد و می تواند طراحان بسیار زیادی را در استخدام خود گرفته و به ازای هر سایتی که توسط آن ها طراحی می گردد، درصد نسبتاً خوبی دریافت کند. ضمن اینکه معمولاً مسئولیت نواقص و مشکلات احتمالی در طراحی سایت بعهده فریلنسرها خواهد بود و در صورت تکرار اشتباه به راحتی می توان نسبت به قطع همکاری با فریلنسر و جایگزینی طراحان جدید اقدام کرد. طراحی سایت تنها یکی از حوزه های کسب و کار اینترنی است. در اکثر کسب و کارهای آنلاین وضعیت به همین شکل می باشد.

عموم افراد تصور می کنند که صاحبان کسب و کارهای موفق اینترنتی، کارهای بسیار پیچیده ای انجام می دهند و فوت فن خاصی را برای کسب درآمد و توسعه ی کسب و کار خود به کار می برند. اما حقیقت این است که در بسیاری از موارد شروع کار به همین سادگیست که گفته شد. من استارت آپ های بسیار زیادی را می شناسم که در زمینه های مختلف کسب و کار اینترنتی به همین سادگی شروع کردند و در ابتدای کار با هزینه کردن مبالغی برای تبلیغات گوگل در فاصله زمانی ۶ تا ۱۲ ماه مشتریان زیادی را جذب کرده و کسب و کاری موفق و پر رونق را راه اندازی نموده اند. به همین سادگی!

البته این موضوع انکار ناپذیر است که بلند پروازی بیش از حد و صرف سرمایه به صورت ناشیانه و بی هدف می تواند کسب و کار شما را با شکست مواجه نماید. شما باید با رعایت اصول و الزامات اولیه مورد نیاز یک کسب و کار آنلاین کارتان را شروع کنید. اما این اصول موارد پیچیده ای نیستند و شما آن ها را با کمی جستجو و مطالعه مقالات کاوک نت و سایت های مشابه خواهید دانست. اما اگر هدف گذاری شما از ابتدا صرفاً بر روی یک شغل اینترنتی متمرکز باشد امکان توسعه و کار آفرینی از شما گرفته می شود.

 

کسب و کار اینترنتی 

این عبارت ، نگاه کلان تر ، حرفه ای تر و تخصصی تری به مقوله کار و تجارت اینترنتی دارد. کسب و کار اینترنتی به معنی راه اندازی و مدیریتی یک بیزینس است که به طور کامل ، کلیه خدمات خود را به صورت آنلاین انجام می دهد و در واقع همچون سایر شرکتها به دفتر، تجهیزات، سرمایه و پرسنل متخصص نیاز دارد اما خدمات و تراکنشها از طریق اینترنت صورت می گیرد.

.

کار اینترنتی یا کسب و کار اینترنتی؟

تصویر زیر مربوط به میزان جست و جوی این دو عبارت در گوگل و توسط کاربران ایرانی می باشد همانطور که مشخص است عموم مردم با تصور آنکه می توان از طریق اینترنت شغلی ثابت و با درآمد مشخص داشت عبارت کار اینترنتی که تعریف عام کسب و کار اینترنتی است را بیشتر جست و جو می کنند و این روند نیز در حال افزایش است.

.

کار در اینترنت در تمام دنیا رایج بوده و بسیاری از افراد حتی در ایران به آن مشغول هستند برخی از این افراد هم درآمدهایی بسیار بیشتر از یک شغل حضوری داشته و از مزیت کار در منزل با ساعات کاری منعطف هم بهره مند هستند. اما نکته مهم این است که کار اینترنتی علاوه بر نیاز به تسلط به اینترنت ، به تخصص دیگری نیاز دارد؛ این تخصص دوم همان عاملیست که سبب می شود شما کار اینترنتی داشته باشید.

.

به عنوان مثال ، یکی از رایج ترین شغل اینترنتی در دنیا برنامه نویسی می باشد تخصص برنامه نویسی به گونه ایست که به صورت دورکاری هم قابل انجام است برنامه نویسان به دو صورت گرفتن پروژه از کارفرمایان مختلف و یا فعالیت و پشتیبانی دائم برای شرکتهای مختلف فعالیت می کنند آنها می توانند به طور همزمان با چند شرکت قرارداد داشته و از  همه آنها دستمزد بگیرند.

.

برنامه نویسان باید پس از تسلط کافی به مباحث کدنویسی ، بتوانند به وسیله سایت شخصی ، انجمن های گفت و گوی تخصصی ، سایتهای آزادکاری و …خود را به کارفرمایان معرفی و توانایی خود را اثبات نمایند.

در واقع این افراد ابتدا باید در زمینه برنامه نویسی مسلط شده که خود این امر نیز به زمان و تمرین نیاز دارد و سپس مدت زمانی را برای جذب مشتری صرف کنند تا زمان جذب اولین مشتریان ، برنامه نویسان ممکن است هیچ منبع درآمدی نداشته باشند لذا مقوله کار اینترنتی اصلاً ساده نبوده و بسته به نوع تخصص و تجربه شما نیاز است تا مدت زمانی را جهت پرزنت کردن خود صرف نمایید.

البته شغل اینترنتی صرفاً برای متخصصین نیست بسیاری افراد از طریق اینترنت محصولات مختلفی را به فروش می رسانند به عنوان مثال ، کانالهای لباس در تلگرام یا اینستاگرام از این دسته هستند.

در این روش ، شما می توانید همچون یک فروشگاه اینترنتی یا فروشگاهی در سطح شهر ، لباس ، زیورآلات و … را بفروش برسانید و این روشها مختلف هستند مثلا برنامه دید در شب که در آپارات منتشر می شود توانسته با جذب اسپانسر درآمد داشته باشد اما همین برنامه چندین قسمت بدون اسپانسر و درآمد تهیه و منتشر شد .

.

اما کسب و کارهای اینترنتی از شغل اینترنتی بسیار سخت تر و پرریسک تر می باشد راه اندازی کسب و کار اینترنتی همان کارآفرینی می باشد و کلیه شرایط کارآفرینی را داراست در کسب و کار اینترنتی، شما به چند فاکتور کلیدی نیازمند هستید که به دست آوردن آنها ساده نیست :

تیم مسلط و مجرب به کسب و کارهای اینترنتی جهت راه اندازی و مدیریت پروژه

ایده کاربردی ، پربازده و کم ریسک

تیم اجرایی و فنی

سرمایه مالی

.

به جز این موارد ، ماهیت کارآفرینی اینترنتی عموماً دیر بازده می باشد گاهاً تا بیش از یک سال فعالیت مداوم نیاز است تا ایده اولیه جای خود را در بازار آنلاین پیدا کرده و سپس به تدریج درآمد زایی آن آغاز گردد. شما باید بتوانید در این مدت علاوه بر تامین نیازهای مالی شخصی خود ، نیاز  مالی کسب و کار اینترنتی تان را نیز تامین نمایید و همه این موارد در حالیست که شکست و عدم موفقیت ، بخشی از کارآفرینی بوده و احتمال به بار ننشستن تلاشهای شما نیز وجود دارد.

.

اگر به کار اینترنتی علاقه مند هستید اما تخصص و تجربه خاصی ندارید بهتر است ابتدا به دنبال منبع درآمد دیگری باشید اما کار اینترنتی را به عنوان شغل دوم دنبال کنید معمولاً افراد متخصص در زمینه های زیر می توانند در زمینه کار اینترنتی موفق تر باشند :

برن&#