رفتن به محتوای اصلی
آشنایی با استراتژی بازاریابی

آشنایی با استراتژی بازاریابی

آشنایی با استراتژی بازاریابی

استراتژی بازاریابی موفق راه‌ های کارآمدی را برای دستیابی به مشتریان ارائه می‌دهد و نهایتاً موجب افزایش وفاداری خریداران به محصولات و خدمات می‌شود برنامه بازاریابی با تمرکز بر فرصت‌ها موجب افزایش فروش شده و اثربخشی آن به گونه ای است.

که با استفاده از نقاط قوت شرکت برندها قادر خواهند بود در رقابت بازار پیروز ‌شوند. در واقع استراتژی بازاریابی با توجه به شناخت کامل از برند کسب و کار صنعت و مشتریان تنظیم و تدوین میشود و اگر به درستی مشخص شده باشد، بازاریابان و صاحبان کسب و کار می توانند با توجه به آن برنامه های بازاریابی خود را تنظیم کنند و مطمئن باشند که اجرای آنها تاثیر قابل توجهی بر عملکرد برند خواهد داشت.

عنصر اصلی در استراتژی بازاریابی موفق داشتن اهدافی واقع‌ بینانه است یک هدف واقع‌ بینانه توضیح مشخصی است از آنچه که میخواهید به وسیله برنامه‌ی بازاریابی خود به انجام برسانید.

واضح است که هدف اصلی هر استراتژی بازاریابی دستیابی به مشتریان و کسب سود است اما در کنار این موارد نام و اعتبار شرکت شماست که باید توسعه پیدا کرده و در بازار هدف و به ویژه در ذهن مشتریان تان نقش ببندد و ارتقا یابد.

برند و هویت شما، تعیین کننده‌ی نوع نگرش مشتریان، در مورد شرکتتان می‌باشد. دیگر هدف مهم استراتژی بازاریابی شما ممکن است ارائه‌ی خدمات با کیفیت و مستمر به مشتریان باشد.

به هر صورت هدف خود را از راه اندازی کسب و کار مشخص کنید تا بتوانید با استفاده از برنامه های استراتژی بازاریابی به نتایج مطلوب و مورد نظرتان دست یابید.

 

بازار هدف :

شناسایی مشتریان بالفعل و بالقوه‌ی شما و درک نیازهایشان، عنصری کلیدی در تعیین استراتژی بازاریابی موفق محسوب می‌شود با این اطلاعات می‌توانید بسیار مؤثرتر از سایر رقبا در بازار خواسته‌های مشتریان را در نظر بگیرید و در تأمین آن بکوشید.

البته کسب‌ وکار شما نمی‌تواند تمام نیازهای مربوط به تک تک اشخاص را شناسایی کند، بلکه باید بازار کسب‌ و کار خود را تجزیه و تحلیل کرده و تا جایی که ممکن است بر نیازهای اشخاص درون بازار هدف تمرکز کرد.

اگر بر هدف تان متمرکز نشوید زمان انرژی و پولتان را هدر می‌‎دهید شناسایی بازار هدف و توجه به نیازهای مشتریان، موجب افزایش وفاداری و ارتباط بهتر با مشتریان می‌شود.

 

تحلیل وضعیت سازمان ( SWOT ) :

استراتژی بازاریابی موفق، نیازمند تحلیل و بررسی (SWOT) درست و دقیق است این ابزار برنامه‌ ریزی، نقاط ضعف ، قوت ، فرصت‌ ها و تهدیدهای کسب‌ وکار شما را تفکیک می‌کند.

برای مثال اگر شرکت شما نامی شناخته ‌شده در بازار باشد این موضوع یک نقطه‌ی «قوت» محسوب می‌شود و در غیر این صورت گمنام بودن کسب‌ وکار شما نوعی «ضعف» برای کسب و کارتان خواهد بود همچنین افزایش ناگهانی تقاضا در نقطه‌ای از بازار برای شما یک «فرصت» است و از طرف دیگر معمولا ورود رقبای جدید یک «تهدید» محسوب می‌شود.

نتایج این تحلیل استراتژی بازاریابی شما را تقویت خواهد کرد. برای مثال اگر یک عرضه‌کننده مواد اولیه هزینه ساخت محصول کم اهمیتی را به شدت افزایش دهد، شما ممکن است، خط تولید آن محصول را تغییر دهید و یا به دنبال عرضه‌کننده‌ی جدیدی بگردید.

و یا اگر تحلیل SWOT شما مشتریان پراهمیتی را شناسایی کرده ولی وضعیت مالی کسب‌ و کار شما برای ارتباط با آنها ضعیف است، شاید بهتر باشد که از فعالیت‌های تبلیغاتی رایگان کلامی در استراتژی بازاریابی خود استفاده کنید.

تحلیل SWOT مشخص میکند برای رسیدن به هدف کسب و کار باید بر چه مواردی تمرکز کنیم تا آنها را تقویت کنیم چه مواردی را باید اصلاح یا حذف کنیم و چه توانمندی هایی را باید به مجموعه خود اضافه کنیم.

شاید این تحلیل به نظر آسان بیاید اما اگر درست انجام شود و تمام اطلاعات مورد نیاز را در خود بگنجاند، با مراجعه به آن قادر خواهید بود برنامه استراتژی بازاریابی خود را بهتر و کارآمدتر تدوین کنید.

 

در یک استراتژی بازاریابی موفق پیام‌ شرکت باید واضح باشد و بتواند مشتریان را جذب کند. انتقال این پیام‌ بازاریابی باید به طور مستمر انجام شود تا کسب و کار شما را از بقیه متمایز کند.

با این نوع پیام ‌رسانی جایگاه منحصر به‌ فرد شرکت شما به عنوان کسب‌ وکاری شناخته می‌شود که نسبت به رقبا، خدمات و محصولات بهتری را با بیشترین کیفیت، در اختیار مشتریان خود می‌گذارد هر پیام بازاریابی باید در مورد مزیت‌هایی باشد که محصولات و یا خدمات شرکت می‌تواند به مشتریان خود ارائه دهد.

سعی کنید هدف اصلی کسب و کارتان را پیام برندتان بگنجانید پیام شما باید مرتبط و جذاب باشد تا در ذهن مشتریان بماند، همچنین سعی کنید در نمایش پیام برندتان خلاقیت به خرج دهید، حتی کمی هوشمندی در مکان و زمان انتشار پیام میتواند نتایج غیر قابل تصوری را برای شما به ارمغان آورد.

حتما در فرآیند نگارش و تدوین پیام برند از تحقیقات بازار استفاده کنید به این صورت متوجه خواهید شد باید بر چه مواردی تاکید داشته باشید، با چه ادبیاتی پیام را بنویسید و در چه زمان و از چه کانال آن را به مشتریان هدف تان برسانید.

 

فعالیت‌ ها :

انجام تاکتیک‌های بازاریابی و کمپین‌های بازاریابی یکپارچه و هم راستا با سایر عناصر برنامه بازاریابی (اهداف، بازار هدف، …) در موفقیت استراتژی بازاریابی نقش بسزایی دارد،

و به شما کمک می‌کند که محصولات و خدمات تان را بهتر به بازار هدف معرفی کنید. این فعالیت‌ها که معمولا بر اساس توانایی‌های شرکت و نیازهای بازار هدف پایه گذاری شده است شامل تبلیغات روابط عمومی، کمپین‌های یکپارچه‌ی اینترنتی، نمایشگاه‌ ها ، استفاده از رسانه‌های چاپی و… می ‎‌باشد.

برای تدوین کمپین بازاریابی باید به استراتژی های بازاریابی رجوع کنید تا متوجه شوید هدف از کمپین باید فروش باشد یا افزایش آگاهی از برند و یا مسائل دیگر. همچنین تحقیقات بازار مشخص می کند نیاز اصلی مخاطبانتان چیست و به این صورت میتوانید در تعیین پیام برند و تدوین کمپین های تبلیغاتی هدفمند عمل کنید تا نتیجه ی بهتری بگیرید.

استراتژی بازاریابی ، جز اساسی در طرح کسب و کار و برنامه های بازاریابی محسوب می شود و می تواند به عنوان راهنمای عملکرد مورد استفاده قرار گیرد تا تمام تلاش های بازاریابی به یک جهت تجمیع شوند.

به خاطر داشته باشید تعیین استراتژی بازاریابی بدون شناخت کافی از بازار وضعیت داخلی برند و مشتریان امکان پذیر نیست یا حداقل نتایج قابل اتکایی را در اختیارتان نمی گذارد.

آشنایی با استراتژی بازاریابی

آشنایی با استراتژی بازاریابی  آشنایی با استراتژی بازاریابی    آشنایی با استراتژی بازاریابی   آشنایی با استراتژی بازاریابی   آشنایی با استراتژی بازاریابی   آشنایی با استراتژی بازاریابی   آشنایی با استراتژی بازاریابی  آشنایی با استراتژی بازاریابی    آشنایی با استراتژی بازاریابی 
Web Master

برای این نوشته 0 نظر ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برگشت به بالا