رفتن به محتوای اصلی
شبکه‌ سازی تجاری

شبکه‌ سازی تجاری

 «شبکه سازی تجاری» را چگونه تعریف می کنید؟

شبکه سازی تجاری این کلمه چنان مورد استفاده قرار گرفته است که برخی از متخصصان مشاغل دیگر نمی توانند شبکه را تعریف کنند. بسیاری از افراد فکر می کنند که شبکه سازی در رویدادها بعد از ساعت اجتماعی یا شغلی اتفاق می افتد مثلا با چند نفر دست می دهند، چند کارت جمع می کنند و البته برخی، کارت های شخصی خود را نیز به شما می دهند.

 آنها در واقع اعتقاد دارند که همه چیز برای شبکه وجود دارد. برای منصف بودن، فقط می توانیم بگوییم درگیر شدن در شبکه های اجتماعی است. اما هرگز با شبکه های تجاری اشتباه نگیرید.افراد بازرگان تمایل دارند که هنگام مراجعه به شبکه های اجتماعی ، به یکی از دو گروه سقوط کنند.

برای بسیاری ، طرز فکر فعلی این است که شبکه سازی یک استراتژی تجاری غیرفعال است ، نه یک ابزار بازاریابی فعال. این نگرش منجر به یک رویکرد پراکنده و غالباً ناکارآمد در شبکه می شود که در نتیجه موجب صرفه جویی در وقت و هزینه صاحب تجارت می شود. جای تعجب نیست که ، وقتی مردم احساس می کنند که وقت و هزینه خود را در چیزی هدر می دهند ، احتمالاً آنها قصد ادامه این فعالیت را ندارند.

از طرف دیگر ، برخی از دارندگان شبکه سازی را به عنوان یک ابزار بازاریابی فعال برای مشاغل خود در نظر می گیرند. چطور میتوانی بگویی؟ آنها آن را به بخش مهمی از برنامه های بازاریابی و تجاری خود تبدیل می کنند. این دارندگان مشاغل دارای اهداف شبکه هستند. 

آنها حتی ممکن است برای شبکه سازی بودجه داشته باشند. مهمتر از همه ، آنها تمرین می کنند و هر روز زندگی می کنند. آنها در حال آموزش یک نیروی فروش هستند. تیم شبکه آنها در آنجا است تا از مشتری های بالقوه مراقبت کنند. اگر شما “بحث را هدف قرار دهید” ، یعنی اینکه دقیقاً در کدام نوع مشتری جستجو می کنید ، بهتر می توانید مراجعه کننده های واجد شرایط تری داشته باشید.

تعریف شبکه سازی:

شبکه سازی تجاری فرایند برقراری یک رابطه متقابل سودمند با سایر افراد تجاری و مشتری های بالقوه و یا مشتریان است. هدف اصلی شبکه های تجاری این است که به دیگران در مورد شغل خود بگویید و امیدوارم آنها را به مشتری تبدیل کنید.

شبکه‌ سازی تجاری
مزایای شبکه سازی تجاری

مخاطبین و ارجاع کننده های جدید

بارزترین مزیت شبکه، دیدار با مشتری های بالقوه و یا ایجاد مراجعه هایی است که پس از آن می توانید پیگیری کنید تا امیدوار باشید به مشتری خود اضافه کنید.

شبکه سازی همچنین می تواند به شما در شناسایی فرصت های مشارکت ، سرمایه گذاری مشترک و یا زمینه های جدید گسترش فعالیت های تجاری کمک کند.

• دید 

برای حفظ روابط تجاری خود باید به طور منظم با مشتریان بالقوه و شرکای تجاری شریک شوید و با آنها ارتباط برقرار کنید. حضور در ناهارهای شغلی و سایر رویدادهای شبکه باعث افزایش مشخصات شخصی شما می شود و می تواند به شما کمک کند، جایگاه خود را در ذهن افراد حفظ کنید.

• جریان فعلی

در شرایط اقتصادی شغلی در حال تغییر، مهم است که از شرایط بازار هدف و همچنین روندهای کلی در صنعت خود پیروی کنید. شناخت بازار مهمترین عامل برای ایجاد یک برنامه بازاریابی موفق است. شرکت در سمینارها و شبکه به طور منظم با همسالان و همکاران تجاری خود، کمک خواهد کرد که در جریان فعلی باشید.

• حل مسئله

علاوه برپتانسیل افزایش شغل خود ، اغلب می توانید از طریق شبکه راه حل هایی برای مشکلات یا نیازهای تجاری خود پیدا کنید.

به عنوان مثال، اگر تجارت شما به یک حسابدار یا وکیل احتیاج دارد، می توانید این فرد ایده آل را از طریق شبکه یافتن پیدا کنید و یا اگر کسب و کار شما برای تأسیس نیاز به تأمین سرمایه دارد ، ممکن است بتوانید از طریق کانال های شبکه یک سرمایه گذار پیدا کنید. 

به اشتراک گذاشتن دانش و تجربه

شبکه سازی با استفاده از دیدگاه ها و تجربه قبلی دیگران ایده آل برای گسترش دانش شما است.

به عنوان مثال ، اگر به فکر ورود به واردات یا صادرات هستید، ممکن است بتوانید توصیه های ارزشمند را از شخص دیگری دریافت کنید که در سطح بین المللی تجارت مشابهی انجام داده است. بهره گیری از تجربیات دیگران قبل از سرمایه گذاری، میتواند در  وقت و پول برای یک سرمایه گذاری خاص بسیار ارزشمند باشد. 

• اعتماد به نفس و روحیه

بیشتر افراد تجاری خوش بین و مثبت هستند. ارتباط منظم با چنین افرادی می تواند باعث تقویت روحیه فرد به ویژه در مراحل اولیه دشوار یک تجارت جدید باشد. اگر به طور مرتب ملاقات با افراد جدید را داشته باشید، باعث می شود اعتماد به نفس شما تقویت شود و از لحاظ شخصی ممکن است دوستی جدید با افراد همفکر داشته باشید.

شبکه‌ سازی تجاری


هدف از شبکه سازی تجاری، افزایش درآمد از یک طریق یا روش های دیگر است. ایجاد رابطه با مشتری جدید در طول زمان، مانند یادگیری یک مهارت جدید در تجارت توسعه می یابد. از شبکه سازی های تجاری خود نهایت استفاده را ببرید.

۱) ملاقات با افراد به نظر می رسد، روشی قدیمی است، اما در هر کجا که ممکن است شما باید چهره به چهره شبکه سازی کنید. 

سیستم عامل های رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک، لینکدین و توییتر روش های بسیار خوبی برای برقراری ارتباط با مشتریان و همکاران تجاری هستند، اما آنها جایگزینی برای دیدار با افراد نمی شوند. بسیاری از مشاغل محلی هنوز به صورت سنتی انجام می شود و بهترین راه برای برقراری ارتباط با سایر صاحبان مشاغل محلی و کارآفرینان از طریق گروه های تجاری است.

۲) بهترین گروه های شبکه سازی تجاری با مبادله اطلاعات کسب و کار ، ایده ها و پشتیبانی فعالیت می کنند. 

مهمترین مهارت برای کارآمد کردن شبکه های تجاری، گوش دادن است. تمرکز بر اینکه چگونه می توانید به شخصی که گوش می دهید، کمک کنید و نه اینکه چگونه او بتواند به شما کمک کند، اولین قدم برای برقراری یک رابطه متقابل سودمند است.

۳) خود را  از موقعیت های برقراری ارتباط دور نکنید.

شبکه سازی تجاری در مورد ایجاد روابط است. اگر می خواهید در پنج یا شش گروه مختلف یک شرکت کننده فعال باشید، قادر به انجام این کار نخواهید بود و شما باید در هر گروه شبکه ای که به آن ملحق می شوید، یک شرکت کننده فعال باشید. این مشارکت است که مزایای شبکه ای را که شما به دنبال آن هستید، از جمله مشاغل بیشتر، به شما منتقل می کند. شما نه تنها باید به طور مرتب در جلسات گروه شبکه خود شرکت کنید، بلکه آماده باشید تا چیزی با ارزش برای گروه ارائه دهید.

۴) گروه شبکه ای را که برای شما مناسب است انتخاب کنید.

یک گروه ارجاعی با مخاطب قوی مانند BNI، که هدف آن برای یافتن و تبادل  است ، بسیار متفاوت از یک باشگاه خدمات جامعه مانند Rotary International که هدف اصلی آن ارائه خدمات به جامعه است، عمل می کند.

۱)گروه های شبکه سازی تجاری گروه های تجاری محلی

(بیشتر شهرها)در همه جا گروه های تجاری محلی دارند که به طور منظم ملاقات می کنند.

در آمریکای شمالی بزرگترین گروه تجاری، اتاق بازرگانی است. اتاق بازرگانی ایالات متحده در سال ۱۹۱۲ تشکیل شد و کمیسیون همکاری های اقتصادی کانادا پس از آن در سال ۱۹۲۵ شکل گرفت. براساس وب سایت اتاق بازرگانی کانادا ، وظیفه اصلی CoC این است که “دفاع از سیاست های عمومی که موجب ایجاد یک فضای اقتصادی قوی و رقابتی می شود، سود ببرد. مشاغل ، جوامع و خانواده ها “.

به طور معمول، علاوه بر مزایای دیگر اعضا از جمله تخفیف اعضای شرکت، CoC به طور مرتب کارگاه آموزشی در مورد موضوعات تجاری و سایر رویدادهای شبکه را برگزار می کند و فرصت های بسیاری را برای ارتباط با سازمان های دیگر در اختیار اعضای گروه قرار می دهد. همچنین به دنبال گروه های محلی مانند انجمن های تجاری در مرکز شهر، انجمن های تجاری خانگی و انجمن های شبکه زنان ا