رفتن به محتوای اصلی
شبکه سازی تجاری

شبکه‌ سازی تجاری

 «شبکه سازی تجاری» را چگونه تعریف می کنید؟

شبکه سازی تجاری این کلمه چنان مورد استفاده قرار گرفته است که برخی از متخصصان مشاغل دیگر نمی توانند شبکه را تعریف کنند. بسیاری از افراد فکر می کنند که شبکه سازی در رویدادها بعد از ساعت اجتماعی یا شغلی اتفاق می افتد مثلا با چند نفر دست می دهند، چند کارت جمع می کنند و البته برخی، کارت های شخصی خود را نیز به شما می دهند.

 آنها در واقع اعتقاد دارند که همه چیز برای شبکه وجود دارد. برای منصف بودن، فقط می توانیم بگوییم درگیر شدن در شبکه های اجتماعی است. اما هرگز با شبکه های تجاری اشتباه نگیرید.افراد بازرگان تمایل دارند که هنگام مراجعه به شبکه های اجتماعی ، به یکی از دو گروه سقوط کنند.

در اینجا بخوانید:بیزینس کوچینگ چیست؟

برای بسیاری ، طرز فکر فعلی این است که شبکه سازی یک استراتژی تجاری غیرفعال است ، نه یک ابزار بازاریابی فعال. این نگرش منجر به یک رویکرد پراکنده و غالباً ناکارآمد در شبکه می شود که در نتیجه موجب صرفه جویی در وقت و هزینه صاحب تجارت می شود. جای تعجب نیست که ، وقتی مردم احساس می کنند که وقت و هزینه خود را در چیزی هدر می دهند ، احتمالاً آنها قصد ادامه این فعالیت را ندارند.

از طرف دیگر ، برخی از دارندگان شبکه سازی را به عنوان یک ابزار بازاریابی فعال برای مشاغل خود در نظر می گیرند. چطور میتوانی بگویی؟ آنها آن را به بخش مهمی از برنامه های بازاریابی و تجاری خود تبدیل می کنند. این دارندگان مشاغل دارای اهداف شبکه هستند. 

آنها حتی ممکن است برای شبکه سازی بودجه داشته باشند. مهمتر از همه ، آنها تمرین می کنند و هر روز زندگی می کنند. آنها در حال آموزش یک نیروی فروش هستند. تیم شبکه آنها در آنجا است تا از مشتری های بالقوه مراقبت کنند. اگر شما “بحث را هدف قرار دهید” ، یعنی اینکه دقیقاً در کدام نوع مشتری جستجو می کنید ، بهتر می توانید مراجعه کننده های واجد شرایط تری داشته باشید.

تعریف شبکه سازی:

شبکه سازی تجاری فرایند برقراری یک رابطه متقابل سودمند با سایر افراد تجاری و مشتری های بالقوه و یا مشتریان است. هدف اصلی شبکه های تجاری این است که به دیگران در مورد شغل خود بگویید و امیدوارم آنها را به مشتری تبدیل کنید.

شبکه سازی تجاری
مزایای شبکه سازی تجاری

مخاطبین و ارجاع کننده های جدید

بارزترین مزیت شبکه، دیدار با مشتری های بالقوه و یا ایجاد مراجعه هایی است که پس از آن می توانید پیگیری کنید تا امیدوار باشید به مشتری خود اضافه کنید.

شبکه سازی همچنین می تواند به شما در شناسایی فرصت های مشارکت ، سرمایه گذاری مشترک و یا زمینه های جدید گسترش فعالیت های تجاری کمک کند.

• دید 

برای حفظ روابط تجاری خود باید به طور منظم با مشتریان بالقوه و شرکای تجاری شریک شوید و با آنها ارتباط برقرار کنید. حضور در ناهارهای شغلی و سایر رویدادهای شبکه باعث افزایش مشخصات شخصی شما می شود و می تواند به شما کمک کند، جایگاه خود را در ذهن افراد حفظ کنید.

• جریان فعلی

در شرایط اقتصادی شغلی در حال تغییر، مهم است که از شرایط بازار هدف و همچنین روندهای کلی در صنعت خود پیروی کنید. شناخت بازار مهمترین عامل برای ایجاد یک برنامه بازاریابی موفق است. شرکت در سمینارها و شبکه به طور منظم با همسالان و همکاران تجاری خود، کمک خواهد کرد که در جریان فعلی باشید.

• حل مسئله

علاوه برپتانسیل افزایش شغل خود ، اغلب می توانید از طریق شبکه راه حل هایی برای مشکلات یا نیازهای تجاری خود پیدا کنید.

به عنوان مثال، اگر تجارت شما به یک حسابدار یا وکیل احتیاج دارد، می توانید این فرد ایده آل را از طریق شبکه یافتن پیدا کنید و یا اگر کسب و کار شما برای تأسیس نیاز به تأمین سرمایه دارد ، ممکن است بتوانید از طریق کانال های شبکه یک سرمایه گذار پیدا کنید. 

به اشتراک گذاشتن دانش و تجربه

شبکه سازی با استفاده از دیدگاه ها و تجربه قبلی دیگران ایده آل برای گسترش دانش شما است.

به عنوان مثال ، اگر به فکر ورود به واردات یا صادرات هستید، ممکن است بتوانید توصیه های ارزشمند را از شخص دیگری دریافت کنید که در سطح بین المللی تجارت مشابهی انجام داده است. بهره گیری از تجربیات دیگران قبل از سرمایه گذاری، میتواند در  وقت و پول برای یک سرمایه گذاری خاص بسیار ارزشمند باشد. 

• اعتماد به نفس و روحیه

بیشتر افراد تجاری خوش بین و مثبت هستند. ارتباط منظم با چنین افرادی می تواند باعث تقویت روحیه فرد به ویژه در مراحل اولیه دشوار یک تجارت جدید باشد. اگر به طور مرتب ملاقات با افراد جدید را داشته باشید، باعث می شود اعتماد به نفس شما تقویت شود و از لحاظ شخصی ممکن است دوستی جدید با افراد همفکر داشته باشید.

شبکهسازی  تجاری
هدف از شبکه سازی تجاری، افزایش درآمد از یک طریق یا روش های دیگر است. ایجاد رابطه با مشتری جدید در طول زمان، مانند یادگیری یک مهارت جدید در تجارت توسعه می یابد. از شبکه سازی های تجاری خود نهایت استفاده را ببرید.

1) ملاقات با افراد به نظر می رسد، روشی قدیمی است، اما در هر کجا که ممکن است شما باید چهره به چهره شبکه سازی کنید. 

سیستم عامل های رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک، لینکدین و توییتر روش های بسیار خوبی برای برقراری ارتباط با مشتریان و همکاران تجاری هستند، اما آنها جایگزینی برای دیدار با افراد نمی شوند. بسیاری از مشاغل محلی هنوز به صورت سنتی انجام می شود و بهترین راه برای برقراری ارتباط با سایر صاحبان مشاغل محلی و کارآفرینان از طریق گروه های تجاری است.

در اینجا بخوانید :بازاریابی تلفنی چیست؟

2) بهترین گروه های شبکه سازی تجاری با مبادله اطلاعات کسب و کار ، ایده ها و پشتیبانی فعالیت می کنند. 

مهمترین مهارت برای کارآمد کردن شبکه های تجاری، گوش دادن است. تمرکز بر اینکه چگونه می توانید به شخصی که گوش می دهید، کمک کنید و نه اینکه چگونه او بتواند به شما کمک کند، اولین قدم برای برقراری یک رابطه متقابل سودمند است.

3) خود را  از موقعیت های برقراری ارتباط دور نکنید.

شبکه سازی تجاری در مورد ایجاد روابط است. اگر می خواهید در پنج یا شش گروه مختلف یک شرکت کننده فعال باشید، قادر به انجام این کار نخواهید بود و شما باید در هر گروه شبکه ای که به آن ملحق می شوید، یک شرکت کننده فعال باشید. این مشارکت است که مزایای شبکه ای را که شما به دنبال آن هستید، از جمله مشاغل بیشتر، به شما منتقل می کند. شما نه تنها باید به طور مرتب در جلسات گروه شبکه خود شرکت کنید، بلکه آماده باشید تا چیزی با ارزش برای گروه ارائه دهید.

4) گروه شبکه ای را که برای شما مناسب است انتخاب کنید.

یک گروه ارجاعی با مخاطب قوی مانند BNI، که هدف آن برای یافتن و تبادل  است ، بسیار متفاوت از یک باشگاه خدمات جامعه مانند Rotary International که هدف اصلی آن ارائه خدمات به جامعه است، عمل می کند.

1)گروه های شبکه سازی تجاری گروه های تجاری محلی

(بیشتر شهرها)در همه جا گروه های تجاری محلی دارند که به طور منظم ملاقات می کنند.

در آمریکای شمالی بزرگترین گروه تجاری، اتاق بازرگانی است. اتاق بازرگانی ایالات متحده در سال 1912 تشکیل شد و کمیسیون همکاری های اقتصادی کانادا پس از آن در سال 1925 شکل گرفت. براساس وب سایت اتاق بازرگانی کانادا ، وظیفه اصلی CoC این است که “دفاع از سیاست های عمومی که موجب ایجاد یک فضای اقتصادی قوی و رقابتی می شود، سود ببرد. مشاغل ، جوامع و خانواده ها “.

به طور معمول، علاوه بر مزایای دیگر اعضا از جمله تخفیف اعضای شرکت، CoC به طور مرتب کارگاه آموزشی در مورد موضوعات تجاری و سایر رویدادهای شبکه را برگزار می کند و فرصت های بسیاری را برای ارتباط با سازمان های دیگر در اختیار اعضای گروه قرار می دهد. همچنین به دنبال گروه های محلی مانند انجمن های تجاری در مرکز شهر، انجمن های تجاری خانگی و انجمن های شبکه زنان است، سه مورد از متداول ترین آنها را ذکر کردیم. 

 
2) BNI ) Business Network International )

ایجاد شده توسط دکتر ایوان میسنر برای یافتن راه هایی برای افزایش مشتری برای مشاغل شخصی خود در کالیفرنیا در 1984 بود. BNI به یک پدیده در سراسر جهان تبدیل شده است. هدف هر گروه BNI ارائه ارجاع برای اعضای آن است. فقط یک نفر از هر تخصص حرفه ای مجاز به پیوستن به یک فصل از BNI است، که امکان رقابت بین اعضای گروه را از بین می برد.

3 ) گروه های متفکر در شبکه سازی تجاری

گروه های متفکر، مغز متفکر ناپلئون هیل بودند که در اوایل دهه 1900 فکر و رشد غنی را در میان سایر آثار نوشت. “گروههای متفکر ترکیبی از طوفان مغزی ، آموزش ، مسئولیت پذیری از همسالان و پشتیبانی را در یک گروه ارائه می دهند تا مهارت های شخصی و تجاری شما را تیزتر کند.”

4)گروه های خدمات اجتماعی

Rotary International یکی از نمونه های چنین گروهی است. پل هریس در 23 فوریه 1905 Rotary Club شیکاگو را تشکیل داد، بنابراین متخصصان با پیشینه های گوناگون می توانند ایده ها را مبادله کنند، دوستی معنادار ، مادام العمر ایجاد کنند و به جوامع خود بازگردند. گروه هایی مانند Rotary می توانند برای افرادی که از خدمات مختلف در ارتباط با جامعه خود از شبکه استفاده می کنند ، گروههای تجاری شغلی ایده آل باشند.

5 ) انجمن های حرفه ای در شبکه سازی تجاری

صنایع خاص دارای چالش ها و فرصت های خاص هستند و افرادی که در صنعت شما نیز کار می کنند ، آنها را به بهترین وجه می شناسند. عضویت در چنین گروه هایی همچنین می تواند باعث تقویت جایگاه حرفه ای شما شود.

6) رسانه های اجتماعی / گروه های شبکه سازی تجاری آنلاین

یکی از مواردی که اینترنت از آن برخوردار است ، ایجاد فرصت هایی برای جمع شدن افراد است مانند رسانه های اجتماعی / گروه های شبکه سازی تجاری آنلاین و… . اگر شغل حرفه ای دارید، مطمئناً می خواهید در LinkedIn باشید.  گروه های شبکه ای را انتخاب کنید که بهترین برای تجارت و اهداف شما باشند.

7) شبکهسازی های تجاری بیشتری بسازید:

اول، شبکه های تجاری چیز جدیدی نیست. درست است که عصر اینترنت ابزارهای جدید شبکه ای را ارائه می دهد. در حقیقت، مردم تا زمانی که با یکدیگر ارتباط برقرار کرده اند، شبکه می شوند.

شبکه سازی تجاری به سادگی به ایجاد روابط با افرادی که دارای علایق مشابه هستند، از راه هایی که می تواند به نفع همه طرفین باشد ، اشاره دارد. هنگامی که قبایل اولیه، اطلاعات مربوط به نقاط شکار بزرگ و یا منابع آب شیرین را تعویض می کردند، به شبکه می پرداختند.

چند دهه پیش، هنگامی که مردم شروع به کار کردند و به آن ها گفته شد، “این چیزی نیست که شما بدانید که حساب می شود؛ شما همان کسی هستید که می دانید” ، این اصل مهم برای اهمیت شبکه سازی تجاری بود. هر زمان که افراد برای اجتماعات اتاق بازرگانی گرد هم می آیند ، به انجمن های حرفه ای می پیوندند ، به کنوانسیون ها می روند و یا از دوستان برای معرفی یا توصیه های خود درخواست می کنند ، آنها در شبکه هستند.

بسیاری از افراد برای دستیابی به مشاغل جدید به شبکه سازی تجاری نیاز دارند، اما شبکه سازی همچنین می تواند به شما در یافتن شغل، تغییر شغل، استخدام کارمندان خوب، فروش محصولات، بهبود شیوه های تجاری یا دستیابی به هر تعداد هدف حرفه ای کمک کند.

در اینجا بخوانید:همه چیز درباره بازاریابی تلفنی حرفه‌ ای

متخصصان امروزی از فرم های سنتی استفاده می کنند  اما گزینه های دیگری نیز برای شبکه های تجاری دارند. آن ها ممکن است به گروه ها بپیوندند، در انجمن های آنلاین در رویدادهای شبکه شرکت کنند.

دومین موردی که در مورد شبکه سازی تجاری قرن بیست و یکم باید به خاطر بسپارید این است که فقط به اندازه ساخت آن خوب هستید. این که آیا در مورد ماست و پنیر دچار سردرگمی شده اید یا ارتباط با وب سایت را حفظ می کنید، مهم نیست ولی اگر نادرست انجام شود، شبکه می تواند اتلاف وقت باشد.

خرید و فروش کارت ویزیت با ده ها نفر، ارسال نامه الکترونیکی گسترده به همه کسانی که می شناسید، دعوت همه، صدها دوست در فیس بوک ممکن است این موارد نتیجه چندانی نداشته باشد.

آیا شما با خواندن این مقاله به ضرورت یادگیری اصول شبکه سازی تجاری برای افزایش فروش و راندمان تجارت خود پی بردید؟
حالا خبر خوب دارم براتون که شرکت کسب و کار پیشرو دوره ها و کارگاه های مختلفی برای بهبود کسب و کار شما برگزاری می کند.

الان دیگه وقت از دست دادن فرصت نیست برای بهترین بودن باید اولین باشیم.
•برای اطلاعات بیشتر درباره ی دوره های آموزشی مان با ما در ارتباط باشید.
•شماره تماس:09191211191

 

Mahla Hashemi

برای این نوشته 0 نظر ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برگشت به بالا