رفتن به محتوای اصلی
آشنایی با تقسیم بندی بازار

آشنایی با تقسیم بندی بازار

آشنایی با تقسیم بندی بازار

تقسیم بندی بازار روندی است که طی آن مشتریان بالقوه با توجه به ویژگی های خاص خود در گروه های متفاوتی طبقه بندی می شوند اعضای هر گروه خصوصیات مشابهی را به اشتراک می گذارند این افراد معمولا دارای یک و یا چند فاکتور مشترک هستند.

فاکتورهای متعددی وجود دارد که توصیه به بهره برداری هرچه بیشتر از متد تقسیم بندی بازار را توجیه می کنند یکی از اصلی ترین فاکتورها، قابلیت ایجاد گروه های سفارشی بر اساس نیازهای منحصر به فرد هر مشتری و تامین آنها به بهترین نحو خواهد بود.

امروزه تقسیم بندی بازار اساسا به منظور رفع یکی از مشکلات عمده کسب و کارهای مختلف به میان آمده است و آن نیز چیزی نیست جز تغییر تغییر بیشتر از طریق گروه های شخصی سازی شده در بخش بازاریابی میسر خواهد بود.

ایجاد چنین گروه هایی وابسته به اجرای استراتژی های تقسیم بندی بازار است زیرا طبق روش مذکور، می توان در هر بخش به بهترین راهبردهای ارتباطی در راستای رفع نیازهای مربوطه دست یافت.

تقسیم بندی بر اساس زیرگروه هایی انجام می شود که دارای پایه های مشترک باشند. این پایه های مشترک عموما شامل سن، جنس، فاکتورهای روانشناختی مانند نگرش، علایق و ارزشها خواهند بود.

جنس : جنس یکی از ساده ترین و در عین حال مهم ترین پایه هایی است که باید در تقسیم بندی بازار به آن توجه کرد. علایق، نیازها و تقاضاهای بانوان با آقایان تفاوت های محسوسی دارند.

بدین ترتیب ضروری است که تیم های بازاریابی کسب و کارهای مختلف، از استراتژی های متفاوتی برای برقراری ارتباط با هرکدام از دو دسته مذکور استفاده کنند این نوع از تقسیم بندی بازار بیشتر در صنعت آرایشی، پوشاک و جواهرات دیده می شود.

 

سن : تقسیم بندی بازار بر اساس سن یکی از بهترین استراتژی های ممکن برای شخصی سازی روند بازاریابی خواهد بود. بسیاری از محصولاتی که امروزه در بازارهای گوناگون تولید شده و به فروش می رسند.

برای استفاده توسط تمامی رده های سنی طراحی نشده اند. با این وجود در صورتی که تقسیم بندی بازار طبق رده های سنی متفاوت انجام شود، روند برقراری ارتباط با مشتریان و همچنین افزایش سطح فروش موفقیت بالاتری به همراه خواهد داشت.

 

درآمد : درآمد را می توان تحت عنوان قدرت خرید مخاطبان هدف تعریف کرد. همچنین فاکتوری است که بر اساس آن قادر به طبقه بندی محصولات یک کسب و کار به دسته های  ضروری ،  خرید طبق سلیقه و علاقه فرد و همچنین لوکس خواهیم بود از این رو تیم های بازاریابی اغلب تقسیم بندی ها را بر اساس سه سطح درآمد انجام می دهند.

این سه سطح به صورت گروه پر درآمد ،  گروه با درآمد متوسط و گروه کم درآمد تعریف می شود. البته این طبقه بندی بر اساس نوع محصول، کاربرد آن و حتی محل فعالیت کسب و کار نیز می تواند دستخوش تغییر شود.

 

محل : فاکتورهای جغرافیایی از جمله محل زندگی مخاطبان، تاثیر مهمی بر روند تصمیم گیری خرید در طیف وسیعی از آنها خواهد داشت به عنوان مثال تقاضا و میل فردی که در صحرا زندگی می کند برای خرید بستنی بسیار بیشتر از کسی است که در کوهستان به سر می برد!

شغل : اشتغال درست مانند درآمد، قدرت خرید مخاطبان یک کسب و کار را تحت تاثیر خود قرار می دهد. از طرفی محصولات متنوعی وجود دارد که برای مشاغل خاص طراحی شده اند و مشتریان ویژه خود را دارند.

آشنایی با تقسیم بندی بازار

آشنایی با تقسیم بندی بازار   آشنایی با تقسیم بندی بازار   آشنایی با تقسیم بندی بازار   آشنایی با تقسیم بندی بازار  آشنایی با تقسیم بندی بازار  آشنایی با تقسیم بندی بازار    آشنایی با تقسیم بندی بازار   آشنایی با تقسیم بندی بازار   آشنایی با تقسیم بندی بازار   آشنایی با تقسیم بندی بازار

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا